Jakie odmiany buraka kontraktuje Südzucker?

Koncern Südzucker przedstawił plantatorom buraka cukrowego listę odmian rekomendowanych do uprawy w następnym sezonie. Znalazło się na niej 28 propozycji.
Koncerny cukrowe w przyszłym sezonie chcą skupić więcej surowca i zależy im na zwiększeniu powierzchni uprawy buraka. Zdjęcie: Panek

Popularność uprawy buraka cukrowego od kilkunastu lat malała. W mijającym sezonie powierzchnia zasiewów według oficjalnych danych wyniosła 221,1 tys. ha i była niższa o blisko 26 tys. ha niż rok wcześniej. Widmo braku surowca skłoniło koncerny cukrowe do poprawy warunków w umowach kontraktacyjnych. Czy to pozwoli odzyskać utraconą powierzchnię? Tego dowiemy się dopiero pod koniec wiosny.

Można wybierać odmiany

Tymczasem koncerny cukrowe myślą już o kolejnej kampanii. Plantatorzy związani umowami kontraktacyjnymi z fabrykami zarządzanymi przez Südzucker mogą już wybierać odmiany buraka cukrowego na następny sezon (tabela).

Spośród 28 propozycji zdecydowana większość to odmiany tradycyjne, a 5 typu Conviso Smart (tolerancja na inhibitory z grupy ALS obecne w herbicydzie Conviso One). Odmiany pochodzą z 9 firm hodowlano-nasiennych, w tym z dwóch krajowych (KHBC i WHBC). Wszystkie odmiany odznaczają się deklarowaną przez hodowców tolerancją na rizomanię, a ponadto dla 16 podaje się tolerancję na mątwika burakowego, 12 na chwościka buraka oraz 1 na zgorzele.

© Materiał chroniony prawem autorskim. Zasady przedruków w regulaminie.