Ile za buraki będzie płacić Krajowa Grupa Spożywcza?

Zarząd Krajowej Grupy Spożywczej SA i Rada Związków Plantatorów Buraka Cukrowego osiągnęli porozumienie w sprawie cen buraka. Jakie będą warunki umowy?
Uprawa buraka cukrowego należy do bardzo kosztochłonnych.

Kilka dni temu odbyło się spotkanie negocjacyjne przedstawicieli plantatorów buraka cukrowego skupionych wokół cukrowni należących do spółki znanej kiedyś jako Krajowa Spółka Cukrowa (KSC). Po niedawnym połączeniu państwowych biznesów rolnych KSC jest częścią Krajowej Grupy Spożywczej SA.

Cena wzrośnie, ale za rok

Na spotkaniu, które odbyło się w miniony poniedziałek, zarząd Krajowej Grupy Spożywczej SA uzgodnił z działającą przy Spółce Radą Związków Plantatorów Buraka Cukrowego nowe warunki zapłaty za surowiec. W 2024 r. plantatorzy współpracujący z Krajową Grupą Spożywczą SA otrzymają za buraki cukrowe kontraktowane o bazowej jakości (zawartość cukru 16%) nie mniej niż 46,5 € netto za tonę korzeni. Oczywiście wypłata nastąpi w złotówkach po uwzględnieniu oficjalnie ogłoszonego kursu przeliczeniowego.

Warto pamiętać, że na nadchodzącą kampanię cukrowniczą, czyli startującą w 2023 r., Krajowa Grupa Spożywcza SA oferuje plantatorom nie mniej niż 45 € netto/t kontraktowanych korzeni o bazowej jakości. Natomiast za buraki nadwyżkowe nie mniej niż 100 zł netto za tonę buraków fizycznych.

Cukier w trendzie wzrostowym

Zważywszy na trend wzrostowy cen cukru na światowych rynkach i na rynku wewnętrznym, podwyżka nie jest darem losu. Produkcja cukru na świecie ostatnio nieco kuleje, a uprawa buraka cukrowego należy do bardzo kosztochłonnych. Warto pamiętać, że cena skupu korzeni do poprzedniej kampanii stagnowała przez kilkanaście lat.

Niestety, ubiegłoroczne wzrosty cen skupu korzeni zbiegły się w czasie z niespodziewanymi wzrostami cen środków do produkcji rolnej. Dopiero niedawno ten trend nieco się uspokoił, ale nie wiadomo, na jak długo. Grupa Azoty ostatnio wydatnie ograniczyła produkcję nawozów, co może spowodować sztuczny niedobór i wzrost ich cen.

© Materiał chroniony prawem autorskim. Zasady przedruków w regulaminie.