Dwa insektycydy do zwalczania mszyc w buraku

Tej wiosny mszyce na plantacjach buraka cukrowego mogą się pojawić w momencie, gdy rośliny będą mniejsze niż w minionych latach. Wtedy ich szkodliwość może być wysoka.
Przy okazji obserwacji plantacji buraka cukrowego pod kątem zachwaszczenia należy też kontrolować pojaw szkodników. Zdjęcie: Panek

Takich trudności z siewem buraka cukrowego nie było od lat. Co pole obeschnie, to znów popada deszcz. Gleba już dawno w okresie wiosennych siewów nie była tak nasiąknięta wodą, jak w tym roku. Ponadto jest dość zimno. Dlatego większość plantacji buraka cukrowego najprawdopodobniej zostanie założona z opóźnieniem. W wielu rejonach kraju rolnicy ciągle czekają na możliwość wjazdu w pole i się denerwują, bo nasiona zamiast kiełkować i wschodzić, są ciągle w paczkach.

Dwa insektycydy

Tymczasem Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wydało czasowe zezwolenie na stosowanie dwóch insektycydów w uprawie buraka cukrowego. Są to Mospilan 20 SP (s.cz. acetamipryd) i Movento 100 SC (s.cz. spirotetramat) – oba w celu zwalczania mszyc. Zezwolenia obowiązują w okresie od 26 kwietnia 2023 r. do 23 sierpnia 2023 r. O ich wydanie wnioskował Krajowy Związek Plantatorów Buraka Cukrowego.

To dobra wiadomość dla plantatorów buraka cukrowego. W ostatnich latach mszyce na plantacjach pojawiają się wcześnie i w dużym nasileniu. Tej wiosny z uwagi na późne siewy pierwsze naloty mogą wystąpić nawet krótko po wschodach. Dlatego oprócz obserwacji pod kątem zachwaszczenia należy kontrolować pojaw szkodników.

Kiedy i ile razy można ich użyć?

1. Mospilan 20 SP

Termin stosowania: środek stosować w momencie pojawienia się pierwszych szkodników, od ukazania się pierwszej pary jeszcze nierozwiniętych liści, do fazy, gdy liście zakrywają 90% powierzchni gleby (BBCH 11-39). Zalecana dawka to 0,2 kg/ha. Preparat można zastosować na plantacji tylko raz w sezonie wegetacyjnym.

2. Movento 100 SC

Termin stosowania: środek stosować w momencie pojawienia się pierwszych szkodników, od ukazania się pierwszej pary jeszcze nierozwiniętych liści, do fazy, gdy liście zakrywają 90% powierzchni gleby (BBCH 12-39). Zalecana dawka to 0,75 l/ha. Środek można zastosować na plantacji do 2 razy w sezonie wegetacyjnym, w odstępie co najmniej 14 dni.

© Materiał chroniony prawem autorskim. Zasady przedruków w regulaminie.