Closer dopuszczony do zwalczania mszyc w buraku
Poklejone i zdeformowane listki sercowe buraka cukrowego na ogół wskazują na obecność mszyc. Są one szczególnie niebezpieczne we wczesnych fazach rozwojowych.
Na niektórych plantacjach buraka cukrowego w Wielkopolsce zaobserwowano w ostatnich dniach pojawienie się mszycy burakowej (czarna), która nalatuje na plantacje i tworzy kolonie. Pierwszym objawem jej żerowania na roślinach są poskręcane i zdeformowane liścienie lub liście, szczególnie sercowe. Zaatakowane rośliny słabo rosną.
Wydajny nosiciel wirusów
Warto pamiętać, że zdecydowanie groźniejsza jest mszyca brzoskwiniowa (zielona), bo nie tylko wysysa soki roślin, ale też jest wektorem wirusów. Przenosi m.in. wirusa nekrotycznej żółtaczki buraka oraz wirusa łagodnej żółtaczki buraka.
Występowanie mszyc jest szczególnie niebezpieczne dla roślin we wczesnych fazach rozwojowych. Dlatego warto jak najszybciej wykonać lustrację plantacji. Przy opanowaniu przez mszyce powyżej 15% roślin należy niezwłocznie wykonać oprysk odpowiednim insektycydem. Do zwalczania mszyc w uprawie buraka cukrowego zarejestrowane są tylko dwa bliźniacze insektycydy oparte na deltametrynie: Decis Mega 50 EW i Delta 50 EW.
Dodatkowo przez pewien czas będzie można też stosować insektycyd Closer (Corteva). Otóż pod koniec kwietnia br. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wydało derogację (czasowe zezwolenie) dla tego środka owadobójczego. Można go używać do zwalczania mszyc w uprawie buraka cukrowego w okresie od 6 maja do 23 sierpnia 2022 r. Wniosek o derogację złożył Krajowy Związek Plantatorów Buraka Cukrowego.
Stosować interwencyjnie
Insektycyd Closer zawiera substancję czynną sulfoksaflor (związek z grupy sulfoksymin – 120 g/l). Na szkodniki działa kontaktowo i żołądkowo. Środek można stosować interwencyjnie od fazy rozwinięcia pierwszej pary liści właściwych do dojrzałości technologicznej korzenia (BBCH 12-49). Maksymalna/zalecana dawka dla jednorazowego zastosowania wynosi 0,2 l/ha.
- Sprawdź: Kolejna substancja na celowniku