Cena skupu buraka cukrowego będzie wyższa

Od zakończenia dostaw korzeni buraka cukrowego z ubiegłorocznych dostaw trwają kolejne rundy negocjacji cen skupu. Wyjściowe warunki były nieatrakcyjne.
Plantatorzy kontraktujący buraki do Polskiego Cukru mają zagwarantowaną cenę skupu na poziomie 46 €/t netto.  Zdjęcie: Dreczka

Plantatorzy buraka cukrowego gospodarujący w rejonach aktywności Polskiego Cukru zasiedli ostatnio do negocjacji z zarządem Krajowej Grupy Spożywczej (KGS), do której od niedawna należy Krajowa Spółka Cukrowa. Głównym tematem rozmów były warunki skupu korzeni z tegorocznych zbiorów. Obecna sytuacja na rynku dostarczyła rolnikom tylu argumentów, że podpisano porozumienie, które istotnie zmienia cenę skupu.

Rynek kroczy w górę

Za korzenie ze zbioru 2022 r. plantatorzy kontraktujący buraki w cukrowniach należących do  Krajowej Grupy Spożywczej SA otrzymają następującą zapłatę:

  • nie mniej niż 46 €/t (netto) – za kontraktowane korzenie o jakości bazowej (zawartość cukru 16%). Na tę wartość składa się cena podstawowa 37 €/t + świadczenie gwarantowane w kwocie 9 €/t (zaliczka na poczet świadczenia dodatkowego powiązanego z ceną cukru);
  • 120 zł/t (netto) – za buraki nadwyżkowe (ponad zakontraktowaną ilość).

W swoim komunikacie KGS podała, że uważnie obserwuje dynamicznie rozwijającą się sytuację na rynku rolnym w kraju i Europie, a także regularnie uczestniczy w spotkaniach z plantatorami, którzy są najważniejszymi partnerami biznesowymi Spółki. Do koncernu Polski Cukier należą następujące aktywne cukrownie: Dobrzelin, Kluczewo, Krasnystaw, Kruszwica, Malbork, Nakło i Werbkowice.

Tak poważna zmiana na pewno rozejdzie się szerokim echem wśród plantatorów współpracujących z pozostałymi producentami cukru. Jeśli nie uczynią podobnych kroków odnośnie do warunków skupu, mogą się spodziewać migracji surowca do odbiorców, którzy doraźnie zaproponują lepsze warunki.

Duże spadek areału zasiewów

Wobec mniejszego areału zasiewów (spadek o 10% do niespełna 222 tys. ha) i silnego stresu spowodowanego suszą, trudno się spodziewać, że plantatorzy wyprodukują podobną ilość korzeni, jak przed rokiem. Prawdopodobnie będzie go o tyle mniej, że 2 cukrownie byłoby można w nadchodzącej kampanii zamknąć.

© Materiał chroniony prawem autorskim. Zasady przedruków w regulaminie.