Indoksakarb po raz ostatni
Ten rok był wyjątkowo "owocny" pod względem liczby substancji czynnych wycofywanych ze stosowania w ochronie roślin uprawnych. Niedawno doszła jeszcze jedna.
Pod koniec listopada br. Komisja Europejska wydała rozporządzenie wykonawcze w sprawie nieodnowienia zatwierdzenia dla indoksakarbu. Jest to substancja czynna z grupy oksadiazyn, która wchodzi w skład grupy 10 insektycydów o bardzo szerokim zastosowaniu. Środki zawierające tę substancję, jak np. Avaunt 150 EC i Steward 30 WG, są bardzo popularne i od wielu lat zalecane do zwalczania ważnych gospodarczo szkodników rzepaku ozimego, kukurydzy, kapusty, jabłoni, porzeczki i winorośli.
Pozostał ostatni sezon stosowania
Na mocy rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) nr 2021/2081 państwa członkowskie UE zostały zobowiązane do wycofania środków ochrony roślin zawierających indoksakarb ze swoich rynków. W związku z tym w Polsce obowiązuje następujący terminarz:
- do 19 września 2022 r. – wycofanie zezwoleń ministra rolnictwa i rozwoju wsi na wprowadzanie środków ochrony roślin do obrotu, w których skład wchodzi indoksakarb;
- do 19 czerwca 2022 r. – mogą być sprzedawane i dystrybuowane środki, które zostaną wprowadzone do obrotu do dnia 19 marca 2022 r.;
- do 19 września 2022 r. – mogą być stosowane, przechowywane, unieszkodliwiane środki, które zostaną wprowadzone do obrotu do dnia 19 marca 2022 r.
Oto pełna lista produktów opartych na indoksakarbie, które obecnie są zarejestrowane w Polsce: Avaunt 150 EC, Explicit 150 EC, Indoxa 30 WG, Indoxanin 300, Indoxanin 300-I, Intensa, Rumo 30 WG, Sakarb 30 WG, Sindoxa, Steward 30 WG.
- Sprawdź: Flutriafol zostanie wycofany