Nowe limity zwrotu akcyzy za paliwo

Prezydent Andrzej Duda właśnie podpisał nowelizację ustawy, która od stycznia 2022 r. zmienia limity zwrotu podatku akcyzowego na paliwo rolnicze. Będą one nieco większe.
Limity zwrotu części akcyzy na paliwo rolnicze w nowym roku zostaną podniesione.  Zdjęcie: Panek

Prezydent podpisał nowelizację Ustawy o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej. Jej celem jest podwyższenie limitu oleju napędowego zużywanego przez rolników. Od 2022 r. kwoty zwrotu podatku akcyzowego będą wynosić:

  • 110 zł x ilość hektarów użytków rolnych oraz
  • 40 zł x średnia roczna liczba dużych jednostek przeliczeniowych bydła.

Dotychczas obowiązywały zwroty odpowiednio 100 i 30 zł.

Celem nowelizacji jest zwiększenie kwoty zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej, poprzez podwyższenie limitu zużywanego oleju napędowego stanowiącego podstawę wyliczenia maksymalnej kwoty tego zwrotu. Ustawa wprowadza zmiany w ustawie z dnia 10 marca 2006 r. o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej.

Kancelaria Prezydenta

Z tej formy wsparcia rolnicy powinni szeroko korzystać. Chodzi o to, że część paliwowej akcyzy stanowi opłata za korzystanie z dróg publicznych. Na tle transportu osobowego czy towarowego rolnicy są tu nadmiernie opodatkowani, bo zasadniczą część paliwa zużywają do prac polowych i na terenie gospodarstw.

Kserować faktury i składać wnioski

Warto pamiętać, że warunkiem odzyskania części pieniędzy wydanych na olej napędowy do produkcji rolnej jest zbieranie faktur VAT. Rolnicy zainteresowani takim wsparciem wzorem poprzednich lat powinni złożyć odpowiedni wniosek do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, w zależności od miejsca położenia gruntów rolnych wraz z fakturami VAT (lub ich kopiami) stanowiącymi dowód zakupu oleju napędowego. Nabór wniosków prowadzony jest dwa razy w roku: w lutym i sierpniu.

Nowelizacja zakłada wydłużenie terminu wypłaty zwrotu podatku akcyzowego w przypadku zmiany, uchylenia albo stwierdzenia nieważności decyzji o przyznaniu zwrotu podatku. Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2022 r.

© Materiał chroniony prawem autorskim. Zasady przedruków w regulaminie.