Krowy w areszcie domowym

Polityka klimatyczna niektórych krajów europejskich prowadzi do kuriozalnych zjawisk. Ostatnio holenderscy rolnicy otrzymali zakaz wypasania krów na pastwiskach.
Zgodnie z ostatnimi orzeczeniami sądowymi krowy w holenderskiej prowincji Overijssel nie mogą już się paść bez specjalnego zezwolenia.  Zdjęcie: Dreczka

"Wolnoć Tomku w swoim domku" pisał Aleksander Fredro prawie 200 lat temu w bajce "Paweł i Gaweł". Niestety, od tamtych czasów wiele się zmieniło i dziś byle kto może ingerować w działania prywatnych osób na ich terenie, nawet jeśli są one zupełnie legalne. Do takiej sytuacji doszło niedawno w prowincji Overijssel (Holandia), gdzie sąd zakazał rolnikom wypasu krów na własnych pastwiskach.

Zieloni wygrywają w sądzie

Pozew przeciwko rolnikom złożyły tzw. organizacje ekologiczne, które twierdzą, że wypas bydła przyczynia się do zakłócenia bilansu azotanowego gospodarstw rolnych. Podczas przewodu sądowego ekolodzy wykorzystali liczne luki w prawie tego kraju. Skutek jest taki, że sąd nakazał władzom prowincji Overijssel obowiązek i restrykcyjne podejście do wydawania pozwoleń środowiskowych na wypas bydła. Warto pamiętać, że Holandia cieszy się o wiele łagodniejszym klimatem niż Polska, stąd wypas bydła jest tam możliwy niemalże przez cały rok. Z tej dogodności korzysta 84% producentów mleka i wołowiny.

Zdaniem rolników i władz wyrok sądu jest bezprecedensowy. Zarówno poszczególne prowincje, jak i ministerstwo rolnictwa w Hadze już dwa lata temu zapewniały, że wypas bydła jest i pozostanie bez zezwoleń. Rezygnacja z tej formy żywienia bydła podnosi koszty ich utrzymania, a także wpływa na pogorszenie kondycji zwierząt. Dlatego nie godzą się z decyzją sądu.

Na znak protestu

Na tę okoliczność Holenderski Związek Rolników (LTO) i fundacja Team Agro NL wezwały wszystkich producentów bydła mlecznego w kraju, żeby na znak protestu w najbliższy poniedziałek wstrzymali się z wypuszczaniem swoich krów na pastwiska. Puste użytki zielone mają zaskoczyć ogół obywateli, a polityków skłonić do wprowadzenia praktycznej polityki azotanowej.

© Materiał chroniony prawem autorskim. Zasady przedruków w regulaminie.