Jak uprościć biurokrację w rolnictwie?

Resort rolnictwa zaprasza rolników do wypełnienia ankiety. W ten sposób można zgłosić propozycje zmian, dzięki którym prowadzenie działalności rolniczej stanie się łatwiejsze.
Wnioski i formularze o encyklopedycznej objętości od lat psują nerwy rolników. Zdjęcie: Panek

Biurokracja w rolnictwie nieustannie rośnie i wielu rolników zwyczajnie od dawna sobie z nią nie radzi. Duży problem stanowi zrozumienie urzędniczego bełkotu. Jednak istnieje iskierka nadziei na poprawę. Otóż w grudniu ub.r. Halina Szymańska, prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa podpisała „Deklarację prostego języka”. Oznacza to zobowiązanie m.in. do doskonalenia przez kadry ARiMR kompetencji niezbędnych do przestrzegania zasad prostego języka w mowie i piśmie.

– Chcemy mówić i pisać tak, aby odbiorcy naszych komunikatów potrafili usłyszeć i odczytać to, co chcemy im przekazać.

Halina Szymańska, prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa

Natomiast ostatnio resort rolnictwa poinformował o realizacji projektu strategicznego, którego celem jest radykalne zmniejszenie wymagań biurokratycznych i ułatwienie zakładania lub prowadzenia działalności rolniczej oraz działalności związanej z rolnictwem. W związku z tym zachęca do przesyłania propozycji niezbędnych do wprowadzenia zmian w obowiązujących procedurach lub prawie, które mogą znacznie ułatwić prowadzenie działalności rolniczej w Polsce.

Propozycje zmian można składać do 31 marca 2022 r. Tutaj można przejść do formularza ankiety.

© Materiał chroniony prawem autorskim. Zasady przedruków w regulaminie.