Ceny ziemi rolnej w Europie

Bardzo ważnym składnikiem kosztów polowej produkcji rolnej jest cena gruntu. Jej wysokość najlepiej widać w przypadku użytków dzierżawionych. Ile kosztuje zakup?
Za ziemię rolną w Europie można zapłacić od niespełna 9 tys. zł/ha na północy Szwecji do ponad miliona zł na Macie.  Zdjęcie: Dreczka

Kiedy 20 lat temu Polska przystępowała do Unii Europejskiej (UE) pojawiło się wiele obaw o wykup ziemi rolnej w naszym kraju przez bardziej zasobnych inwestorów z Europy Zachodniej. Wówczas ceny ziemi rolnej były kilkunastokrotnie niższe niż dzisiaj. Różnic, które się zmniejszają lub zacierają, jest wiele. Jednak w przypadku ziemi rolnej rozbieżności nadal są duże. Pokazują to dane Urzędu Statystycznego Unii Europejskiej (Eurostat) z 21 krajów UE.

Różnice kosztów ziemi są ogromne

Według Eurostat w 2022 r. średnia cena hektara gruntów ornych w UE wynosiła w przeliczeniu ok. 46 tys. zł. W Polsce hektar ziemi ornej w tym okresie wyceniono średnio na 61 tys. zł, a dla Niemiec było to 141 tys. zł. Oczywiście w zależności od jakości i lokalizacji każda działka rolna ma swoje zalety i ograniczenia.

Pomiędzy ceną najtańszego i najdroższego gruntu rolnego w Europie jest kolosalna przepaść. Otóż rolnik w Chorwacji na kupno hektara ziemi ornej musi wyłożyć ok. 16 tys. zł. Natomiast jego kolega po fachu z Malty, żeby powiększyć swoje gospodarstwo o kolejny hektar, musi zainwestować ponad milion złotych!

Z wysokich cen ziemi rolnej słyną także Niderlandy. Hektar gruntu ornego w tym kraju w zależności od regionu kosztuje od 287 do 654 tys. zł (średnia krajowa to 370 tys. zł/ha). Bardzo wysokie ceny obowiązują też na należących do Hiszpanii Wyspach Kanaryjskich, gdzie sprzedający życzą sobie nawet 360 tys. zł/ha. Natomiast dolny pułap obowiązuje w kontynentalnej części tego kraju, gdzie ceny startują już od poziomu 21 tys. zł/ha. Ale najtaniej ziemię rolną można kupić w zupełnie innej części Europy, a mianowicie na północy Szwecji. Otóż w regionie Övre Norrland średnia cena gruntu wynosi 8,8 tys. zł/ha.

Ile w Europie kosztują dzierżawy?

Stawki za dzierżawę ziemi ornej w poszczególnych krajach, a także regionach, znacznie się różnią, co jest odzwierciedleniem cen sprzedaży. Średnia unijna stawka w 2022 r. za dzierżawę gruntu ornego wyniosła ok. 870 zł/ha. Najtaniej można było wydzierżawić pole na Słowacji – ok. 250 zł/ha, a najdrożej w Niderlandach – 3660 zł/ha. Według statystyk Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR) średni czynsz dzierżawny w Polsce w 2022 r. wyniósł 12,8 dt/ha pszenicy, co przy średniej cenie 153 zł/dt daje 1960 zł/ha, czyli dwukrotność unijnej średniej.

© Materiał chroniony prawem autorskim. Zasady przedruków w regulaminie.