Brak wody dołuje plony

Prognozy plonowania wszystkich upraw jarych w Unii Europejskiej zostały drastycznie obniżone z powodu suszy. Szczególnie duży spadek odnotowała kukurydza.
Istnieją duże obawy, że z powodu suszy w dużej części Europy najbardziej ucierpi kukurydza.  Zdjęcie: Panek

Prognozy plonowania upraw jarych zmniejszyły się z powodu upałów i suszy, a oczekiwania dotyczące zbiorów roślin ozimych zmniejszyły się tylko nieznacznie. Taki komunikat wydała w miniony poniedziałek (25.07) Agencja Monitorowania Upraw Komisji Europejskiej (MARS).

Wyschło już pół Europy

Negatywny wpływ deficytu opadów i upalnej pogody na potencjał plonowania upraw jarych dotyczy głównie dużej części Hiszpanii, południa Francji, środkowych i północnych Włoch, środkowych Niemiec, północnej Rumunii, wschodnich Węgier, zachodniej Polski oraz zachodniej i południowej Ukrainy.

W związku z tym MARS określił prognozy plonów kukurydzy na ziarno w UE na poziomie 72,5 dt/ha (miesiąc temu prognozowano 78,7 dt/ha). Obecny szacunek jest o prawie 8% niższy od średniej z ostatnich 5 lat.

MARS obniżył również prognozę plonów pszenicy zwyczajnej do 57,4 dt/ha (1,6% poniżej średniej wieloletniej). Prognoza plonów jęczmienia jarego spadła do 41 dt/ha, co oznacza spadek o 2,1% w stosunku do czerwca br.

Prognozy jarych w dół

Perspektywy plonowania wielu innych upraw jarych również uległy znacznemu zmniejszeniu z powodu utrzymującej się gorącej i suchej pogody w dużej części Europy. Prognozy dotyczące słonecznika i soi na poziomie UE zostały wydatnie obniżone (o 8-9%) i plasują się obecnie znacznie poniżej średniej z ostatnich 5 lat.

MARS obniżył również swoją prognozę plonowania buraków cukrowych w UE do 77,4 t/ha (przed miesiącem było 78,1 t/ha). Wprawdzie zaktualizowana wartość nadal jest większa o 4% od średniej z 5 lat, ale burak ma przed sobą jeszcze kilka tygodni wegetacji, w których buduje zasadniczą część plonu.

Podobnie jest w ziemniaku, gdzie szacunkowy plon przez ostatni miesiąc został obniżony zaledwie o 0,6 t/ha (z 35,7 do 35,1 t/ha). Po tej aktualizacji plon bulw nadal jest większy o 2,8% niż średnia z ostatnich 5 lat. Jednak ziemniak (odmiany późniejsze), podobnie jak burak, kukurydza, słonecznik i soja, również przechodzi fazę wiązania plonu.

© Materiał chroniony prawem autorskim. Zasady przedruków w regulaminie.