„Polska Soja” promuje uprawę soi

Soja z polskich pól jest poszukiwana na masową skalę przez przemysł paszowy. Ma potencjał, aby w ciągu kilku lat z rośliny niszowej stać się uprawą wielkoobszarową.
Zaledwie 8% nasion soi przetwarzanych na paszę pochodzi z unijnych pól. Zdjęcie: Panek

Soja należy do najwartościowszych roślin uprawnych na świecie i ma wszechstronne zastosowanie. W Azji, skąd pochodzi, obok ryżu stanowi podstawę wyżywienia. Z kolei w obu Amerykach postrzegana jest jako roślina oleista, a dla Europy jest to przede wszystkim roślina białkowa. Różnorodność znaczenia jest możliwa, bo w wyniku tłoczenia nasion powstają dwa pełnowartościowe produkty: olej sojowy i poekstrakcyjna śruta sojowa.

Popyt wielokrotnie przewyższa podaż

Znaczna część Unii Europejskiej jest samowystarczalna pod względem produkcji podstawowych surowców rolnych, a w wielu segmentach ma nawet nadwyżki, np. zboża. Niestety, znaczącym wyjątkiem jest ogromna luka białkowa. Otóż Europa jest uzależniona od importu soi, bo popyt wielokrotnie przewyższa podaż. Zaledwie 8% nasion soi przetwarzanych na paszę pochodzi z unijnych pól, a reszta przypływa na statkach z obu Ameryk, głównie w postaci śruty. To uzależnienie od importu sprawia, że UE jest narażona na kaprysy światowych rynków.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wydatnie zwiększyć produkcję soi w Unii Europejskiej. Wiele krajów posiada warunki klimatyczno-glebowe odpowiednie do jej uprawy. W Zielonym Ładzie oraz w krajowych planach i strategiach wdrażania Wspólnej Polityki Rolnej, państwa członkowskie UE muszą określić własne priorytety w zakresie białka, aby w szczególny sposób promować m.in. uprawę soi i zapewnić stabilne dostawy. Warto pamiętać, że roślina ta spełnia warunek ograniczania zużycia nawozów azotowych i środków ochrony roślin oraz bioróżnorodności.

Jednym z krajów, który może produkować więcej soi, jest Polska. Aktualnie uprawiana jest na powierzchni blisko 25,7 tys. ha i ma potencjał, aby w ciągu kilku lat z rośliny niszowej stać się uprawą wielkoobszarową. Zdaniem prof. Andrzeja Koteckiego z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu nasz kraj posiada warunki przyrodnicze pozwalające na uprawę nawet 500 tys. ha soi. W tym kierunku podejmowane są różne inicjatywy. Jedną z nich jest projekt edukacyjny „Polska Soja”.

Uprawy soi trzeba się nauczyć

„Polska Soja” to projekt edukacyjny skierowany do rolników i promujący uprawę soi w Polsce. Jego celem jest przybliżanie najważniejszych aspektów agrotechnicznych, ekonomicznych, a także pokazanie możliwości zbytu i różnorodnych zastosowań tej rośliny. Współtworzą go trzy firmy dostarczające środki do produkcji rolnej: Saatbau, BASF i ADOB oraz Krajowy Związek Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych. W ramach tego projektu, któremu patronuje serwis terazpole.pl, zostanie opublikowana seria artykułów.

O uczestnikach projektu edukacyjnego:

Saatbau to europejski lider hodowli soi „non GMO” i sojowego rynku nasiennego. Od lat oferuje szeroką paletę odmian dostosowanych do polskich warunków klimatyczno-glebowych. Wśród nich najwcześniejsza jest Ambella, wczesne – Abaca i Adessa, średnio wczesne – Abelina i SG Anser oraz późne – Aurelina i Adelfia. Materiał siewny soi produkowany jest w polskich gospodarstwach nasiennych i zaprawiany na specjalistycznej linii w technologii fix fertig w Zakładzie Przerobu Nasion w Oławie.

BASF ma bogate doświadczenie związane z roślinami strączkowymi, a zwłaszcza z soją. Na całym świecie oferuje rolnikom kompleksowe rozwiązania w zakresie innowacyjnych środków ochrony roślin. W Polsce w swoim portfolio posiada inokulanty zawierające bakterie Bradyrhizobium japonicum – HiStick Soy oraz herbicydy: Corum+Dash, Stomp Aqua i Focus Ultra.

ADOB to wiodący producent nawozów dolistnych w Polsce. Specjalizuje się w produkcji chelatów mikroelementowych. Oferuje nawozy przeznaczone do nawożenia dolistnego upraw rolniczych. Ze swojego portfolio do wsparcia soi poleca: Basfoliar 2.0 6-12-6, ADOB Mikro Bobowate, a także ADOB Bor, ADOB 2.0 Mo i ADOB 2.0 Zn.

Krajowe Zrzeszenie Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych to organizacja o zasięgu ogólnopolskim, skupiająca głównie przedsiębiorców rolnych, która wzięła pod uwagę potrzeby rolników produkujących rzepak i rośliny białkowe. Promuje ich produkcję, reprezentuje, jak również dba o dobro i bezpieczeństwo.

© Materiał chroniony prawem autorskim. Zasady przedruków w regulaminie.