Teraz polecamy pszenicę ozimą
Przez 25 lat firma hodowlano-nasienna RAGT dała się poznać jako dostawca interesujących odmian kukurydzy, rzepaku i zbóż, a w szczególności pszenicy ozimej.
Postęp w plonowaniu pszenicy ozimej w ostatnich latach to w dużym stopniu efekt napływu odmian zagranicznych. Firma hodowlano-nasienna RAGT niedawno obchodziła jubileusz 25 lat obecności na polskim rynku. Taka okazja jest dobra do dokonania podsumowań i postawienia pytań o to, co dalej?
– Zaczynaliśmy z odmianami kukurydzy, których znakiem rozpoznawczym było podwójne "x" w nazwie. Nasze odmiany kukurydzy zdobyły swoje miejsce na rynku. Jednak obecnie najmocniejsi jesteśmy w odmianach pszenicy ozimej, a naszym znakiem rozpoznawczym jest „RGT” przed nazwą odmian.
Krzysztof Wąsewicz, nowy manager oddziału RAGT Semences Polska
Odmiany zbóż hodowli RAGT zadomowiły się w Polsce zarówno w oficjalnych badaniach, jak i na polach produkcyjnych. Od momentu rejestracji w 2014 r. stabilnie i wysoko oceniana jest odmiana RGT Kilimanjaro. Pomimo upływu lat ciągle plasuje się na górze rankingów plonowania wydawanych przez Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych (od szeregu lat współtworzy wzorzec) oraz jest szeroko rekomendowana przez wojewódzkie zespoły Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego (aktualnie zalecana w 13 województwach).
– Sukces odmiany RGT Kilimanjaro nie jest dziełem przypadku, lecz potwierdza wysoką przydatność całej gamy naszych odmian pszenicy do uprawy w Polsce. Przykładowo odmiana Linus jest jeszcze starsza (rejestracja 2011 r.) i ciągle utrzymuje się w ścisłej czołówce nie tylko w swojej grupie technologicznej (A), ale w pełnym zestawieniu odmian ze wszystkich grup. Podobnie wysoko ceniona jest kreacja RGT Reform. Do tego dochodzi jeszcze przynajmniej kilka odmian, których cechy gospodarcze znalazły uznanie polskich rolników.
Krzysztof Wąsewicz
Rzeczywiście, jeśli przeanalizuje się wyniki oficjalnych badań odmian pszenicy, to kreacje pochodzące z hodowli RAGT pojawiają się dość często. Wyniki badań porejestrowych z ostatnich 3 lat oprócz już wymienionych, potwierdzają wysokie i stabilne plonowanie także nowszych odmian, takich jak:
- RGT Metronom (grupa A, KR 2017) – dobrze reagująca na wzrost intensywności agrotechniki i o dobrej ocenie zimowania;
- RGT Bilanz (grupa B, KR 2017) – plonowanie powyżej wzorca i dobra ocena zimowania;
- RGT Sacramento (grupa A, CCA) – wysokie plonowanie i bardzo dobra odporność na rdzę brunatną. Ościsty kłos czyni ją przydatną do uprawy w sąsiedztwie lasów i terenów zasiedlonych przez dziką zwierzynę.
– Strategii naszego działania nie opieramy wyłącznie na już uznanych odmianach. Obecnie stawiamy do dyspozycji naszych klientów kolejne 3 odmiany pszenicy ozimej. Są to: RGT Provision (grupa B, KR 2020), która w tegorocznym PDO zdobyła podium w swojej grupie, RGT Specialist (grupa B, KR 2019) – plonuje powyżej wzorca i dobrze zimuje oraz RGT Depot (grupa A, CCA) – uzyskuje bardzo dobre oceny zdrowotności oraz jakości ziarna.
Mateusz Hachuła, doradca terenowy współpracujący z rolnikami
Nasza rozmowa była pierwszą sposobnością do zaprezentowania dotychczasowego managera zbóż w nowej roli – szefa oddziału w Polsce. Stała się zatem okazją do rozważań na temat dalekosiężnych i realnych planów dalszego rozwoju firmy. Niektóre z nich właśnie postanowił ujawnić.
– Nasze działania w hodowli i nasiennictwie nie koncentrują się wyłącznie na pszenicy ozimej. Już za kilka tygodni wystąpimy do rolników z wydatnie rozszerzoną ofertą odmian kukurydzy. Natomiast przed nastaniem lata postaramy się wzmocnić portfolio odmian rzepaku ozimego, bo zainteresowanie naszymi odmianami ponownie rośnie.
Krzysztof Wąsewicz
Ostatnia dekada cechowała się systematycznym wzrostem udziału odmian mieszańcowych w ogólnym areale uprawy rzepaku ozimego. I to na tej grupie skupia się hodowla firmy. Ma ona dostęp do różnych metod hodowlanych, które sprawiają, że oferta odmian staje się coraz bardziej atrakcyjna. Nowe odmiany, jak i te sprawdzone już w uprawie, mogą spełnić oczekiwania producentów poszukujących kreacji o wysokim i stabilnym plonowaniu.