Sumi Agro uzupełnia swoją ofertę

Ograniczenie oferty produktowej spowodowane przymusowym wycofaniem produktów nie zawsze jest uzupełniane przez nowe propozycje, ale niektórym uczestnikom rynku to się udaje.
Począwszy od tego roku wprowadzamy do naszej oferty szereg nowych produktów, które pomogą zachować jej najwyższy poziom – Tomasz Malczewski, prezes zarządu Sumi Agro Poland. Zdjęcie: Dreczka

Pomimo niewielkiego napływu nowych substancji czynnych rynek środków ochrony roślin bardzo się zmienia. Firma dystrybucyjna Sumi Agro Poland niedawno poinformowała, że wskutek decyzji Komisji Europejskiej kończy sprzedaż popularnych fungicydów – Topsin M 500 SC i Yamato 303 SE, zawierających tiofanat metylu.

Nastąpi zmiana warty

Lukę po wycofywanych środkach mają zająć nowe produkty, które już uzyskały rejestrację w naszym kraju. Fungicyd Glora 633 EC posiada zalecenie stosowania w pszenicy ozimej i jarej do zwalczania septoriozy paskowanej liści i mączniaka prawdziwego. Jest to środek dwuskładnikowy, oparty na fenpropidynie – 333 g/l i prochlorazie – 300 g/l. Rekomendowany jest do użycia w terminie T1 w dawce 1,5 l/ha, przy temperaturze otoczenia 12-20°C.

Drugą propozycją w zbożach jest wykorzystanie połączenia cyflufenamidu (Kendo 50 EW) z piraklostrobiną (Bushi 200 EC), które w handlu będą dostępne jako Bushido Pak. Oba wymienione produkty posiadają szeroki zakres stosowania w zbożach ozimych i jarych, toteż można ich używać oddzielnie. Kendo 50 EW – przeciwko mączniakowi prawdziwemu w fazie od początku strzelania w źdźbło do końca kłoszenia (BBCH 30-59) i dawce 0,2-0,3 l/ha. Bushi – przeciwko rdzom, brunatnej plamistości liści, septoriozie paskowanej liści, plamistości siatkowej jęczmienia i rynchosporiozie w fazie od pełni krzewienia do końca kwitnienia (BBCH 25-69) – 0,8-1,25 l/ha. Natomiast ciekawszą opcją jest wykorzystanie synergizmu działania tych fungicydów do zabiegu zwalczania chorób zbóż w terminie T2. Wówczas zaleca się sporządzić mieszaninę zbiornikową Kendo + Bushi w ilości 0,125 + 0,625 l/ha.

Dopełnieniem zbożowych nowości z firmy Sumi Agro jest herbicyd Flame Duo 354 SG, zawierający florasulam 104 g/kg i tribenuron metylowy 250 g/kg. Zalecany jest do wiosennych zabiegów w stanowiskach z pszenicą ozimą i jęczmieniem ozimym, gdzie już wyeliminowano miotłę zbożową. Może być także użyty powschodowo w jęczmieniu jarym. W zakresie skuteczności znajdują się m.in.: chaber bławatek, mak polny, fiołek polny, przytulia czepna, gwiazdnica pospolita, maruna bezwonna i tasznik pospolity. Ze względu na niskie wymagania termiczne (8-10°C), Flame Duo 354 SG można stosować już od fazy 3 rozkrzewienia do liścia flagowego (BBCH 23-39), w dawce 40-60 g/ha.

Na liczne chwasty w kukurydzy

Plantatorów kukurydzy z pewnością zainteresuje herbicyd powschodowy o nazwie Click Premium (400 SC), który stanowi połączenie popularnego mezotrionu – 70 g/l i terbutyloazyny – 330 g/l. Lista gatunków chwastów wrażliwych na jego działanie jest bardzo długa, więc łatwiej zaznaczyć, że nie zwalcza: perzu, owsa głuchego, maku polnego i włośnic. Zabieg należy wykonać w fazie 2-8 liści kukurydzy (BBCH 12-18), w dawce 1,0-1,5 l/ha. Górną dawkę Click Premium aplikuje się w sytuacji, gdy chwasty są zaawansowane w rozwoju.

© Materiał chroniony prawem autorskim. Zasady przedruków w regulaminie.