Konferencja Polowa Bayer 2022 – rozwiązania w praktyce

Szeroki wachlarz rozwiązań mających zastosowanie w prowadzeniu dużej grupy roślin uprawnych to jeden z atutów rynkowych gigantów. Do tego grona zalicza się firma Bayer.

Tylko niektóre podmioty działające w branży rolniczej posiadają sieci placówek doświadczalnych. Do takich należy firma Bayer, która prowadzi kilka Centrów Doradztwa Technicznego (CDT) położonych w różnych częściach kraju. Najbardziej wysunięte na południe jest CDT w Chechle k. Gliwic (Śląsk). Tam 9 czerwca zorganizowano konferencję polową, której głównym punktem była prezentacja nowości produktowych i technologicznych w praktyce. Po poletkach demonstracyjnych oprowadzał gospodarz obiektu Adrian Sikora.

– Spotkania w Centrach Doradztwa Technicznego pozwalają nam zaprezentować skuteczność działania naszych produktów, ich właściwości i jakość w praktyce. W tym roku w naszej lokalizacji w Chechle obok nowości Bayer w uprawie zbóż, rzepaku i kukurydzy, prezentujemy również rozwiązania cyfrowe. Dzięki nim praca rolnika staje się efektywniejsza i bardziej zrównoważona.

Iwona Krych-Stec, szef marketingu Bayer Crop Science

Poletka demonstracyjne w Chechle zostały podzielone na bloki tematyczne: rzepak, zboża, kukurydza, burak. Oto kilka nowości, którym poświęcono więcej uwagi.

1. Zboża ozime

Reprezentowane były wszystkie gatunki z uwzględnieniem odmian preferowanych w regionie. Na ich przykładzie prezentowano działanie zapraw nasiennych, herbicydów i fungicydów. Oto akcentowane nowości:

  • Incelo (mezosulfuron 45 g/kg i tienkarbazon metylu 15 g/kg) – herbicyd do wiosennego zwalczania najczęściej występujących w zbożach chwastów trawiastych. W Chechle zastosowano go w pszenicy ozimej, pszenżycie ozimym i życie, przeciwko miotle zbożowej w dawce 0,15 kg/ha wraz ze wspomagaczem olejowym Biopower. Incelo przydatny jest także do zwalczania takich gatunków, jak: wyczyniec polny, owies głuchy, stokłosy, życice i wiechliny, ze szczególnym uwzględnieniem biotypów uodpornionych na inne herbicydy. To pierwszy sezon obecności tego produktu na rynku;
  • Fabulis OD (proheksadion wapnia 50 g/l) – regulator wzrostu wyprodukowany w formulacji zawiesiny olejowej OD, która ma poprawić skuteczność substancji czynnej. Zdaniem Dariusza Szymańskiego, grower menadżera ds. zbóż w firmie Bayer, przekłada się to na doskonałe pokrycie roślin cieczą roboczą oraz szybkie wchłanianie i działanie produktu, a także podwyższoną odporność na zmywanie przez deszcz. Doskonale miesza się z innymi preparatami, które zazwyczaj są stosowane w podobnym terminie, co przekłada się na redukcję kosztów ochrony i wpisuje się w założenia rolnictwa zrównoważonego. W tym przypadku ogranicza zużycie wody, oleju napędowego i emisję dwutlenku węgla;
  • Propulse 250 SE (fluopyram 125 g/l, protiokonazol 125 g/l) – fungicyd dobrze znany do tej pory ze stosowania w rzepaku, kukurydzy i słoneczniku, uzyskał rozszerzenie zaleceń w uprawie ziemniaka przeciwko obu sprawcom alternariozy ziemniaka (Aternaria solani, A. alternata). Preparat zalecany jest do stosowania zapobiegawczego w dawce 0,5 l/ha, ewentualnie w momencie wystąpienia pierwszych objawów (do 3x w sezonie). Termin aplikacji: od początku fazy zawiązywania bulw do dojrzewania owoców i nasion (BBCH 40-89).

Firma Bayer poinformowała też o nowych rozwiązaniach w ochronie roślin, jakie mogą się pojawić w kolejnym sezonie. Oto one:

  • fungicyd Delaro Forte (protiokonazol, trifloksystrobina i spiroksamina) – powinien pojawić się na rynku wiosną 2023 r. Środek przeznaczony głównie do ochrony zbóż w pierwszym zabiegu fungicydowym T1. W odróżnieniu od swojego poprzednika – Delaro 325 SC – został wzmocniony dodatkową substancją czynną – spiroksaminą – zwalczającą interwencyjnie mączniaka prawdziwego. Będzie polecany szczególnie do ochrony wcześnie sianych zbóż oraz odmian wrażliwych na mączniaka prawdziwego;
  • herbicyd Mateno Duo – planowane wprowadzenie na rynek to jesień 2023 r. Środek przeznaczony do jesiennej walki z chwastami w zbożach ozimych. Mateno Duo zawiera aklonifen – nową substancję czynną w zbożach, wyróżniającą się nowym, odmiennym sposobem działania, przydatnym w zwalczaniu uodpornionych chwastów.
2. Rzepak ozimy

W Centrum Doradztwa Technicznego w Chechle można było zobaczyć kolekcję odmian rzepaku Dekalb. DK Excited, DK Exima, DK Plasma i DK Immortal CL można było porównać z najnowszymi odmianami, zarejestrowanymi zimą br., czyli: DK Exaura, DK Excentric i DK Expose.

– Po serii badań DK Excited dołączyła do grupy odmian efektywnie wykorzystujących azot (DK Exlevel, DK Expectation), co oznacza, że wydajnie wykorzystuje azot w naturalnych warunkach stresowych, a to uwidacznia się w utrzymaniu wysokiego poziomu plonowania również w niekorzystnych warunkach uprawowych.

Szymon Hoppe, Dział Rozwoju Produktu Bayer
3. Kukurydza

Na kolekcji odmian kukurydzy w Chechle można było obejrzeć 16 kreacji z różnych grup wczesności i o różnym kierunku użytkowania. Wśród nich znajdowały się 3 odmiany, które mają się pojawić na rynku już w następnym sezonie:

  • DKC 3719 (FAO 250-260) – ziarno typu dent, ziarnowa;
  • DKC 3513 (FAO 250-260) – ziarno typu flint/dent, kiszonkowa, z programu hodowlanego Silo Extra;
  • DKC 3418 (FAO 240-250) – ziarno typu flint/dent, również kiszonkowa, z programu hodowlanego Silo Extra.

Ponadto na poletkach demonstracyjnych z kukurydzą można było ocenić skuteczność działania nowego herbicydu powschodowego Capreno 547 SC. Preparat ten zwalcza uciążliwe chwasty, w tym komosę, rdesty czy szarłat. Firma zaleca stosowanie Capreno po wchodach kukurydzy, w fazie 3-5 liści kukurydzy i dawce 0,22-0,29 l/ha wraz ze wspomagaczem olejowym Mero 842 EC.

Rozwiązania cyfrowe

Podczas konferencji polowej firma Bayer zaprezentowała też rozwiązania cyfrowe dla rolnictwa. Platforma Climate FieldView została stworzona z myślą o optymalizacji kosztów produkcji i maksymalizacji zysków. Pozwala m.in. na stosowanie zmiennej normy wysiewu i zmiennego nawożenia.

© Materiał chroniony prawem autorskim. Zasady przedruków w regulaminie.