Innvigo wprowadza nowe środki
Największym zainteresowaniem producentów chemicznych środków ochrony roślin cieszy się obecnie modyfikacja rozwiązań do stosowania w zbożach, rzepaku i kukurydzy.
Nowych substancji chemicznych mających zastosowanie w ochronie roślin jest obecnie bardzo mało. Działania producentów w największym stopniu opierają się na szukaniu nowych zastosowań dla już będących na rynku. Poszerzanie oferty handlowej odbywa się też poprzez tworzenie nowych mieszanin fabrycznych. W takich rozwiązaniach specjalizuje się firma Innvigo.
– Obecnie mamy 54 produkty, które oferujemy naszym klientom, z tego 28 to są herbicydy, 14 fungicydy, 3 insektycydy, 4 zaprawy nasienne, 3 regulatory wzrostu i 1 produkt wspomagający przechowywanie owoców oraz 1 adiuwant. Dzisiaj mówimy o ok. 10 mln ha, na których nasze produkty są co roku stosowane w Polsce.
Krzysztof Golec, prezes zarządu Innvigo
Poszerzona oferta na nowy sezon
Dla większości producentów środków ochrony roślin główną grupę odbiorców stanowią plantatorzy zbóż. Firma Innvigo przygotowała dla nich m.in. nowe fungicydy. Ozzi 75 WG zawiera cyprodynil, który od wielu lat sprawdza się w zwalczaniu chorób podstawy źdźbła. Dla szerszego działania wymaga towarzystwa innych substancji. Natomiast AsPik 250 EC to produkt dwuskładnikowy (protiokonazol, tebukonazol), który jest szczególnie polecany do ochrony kłosa. W portfolio firmy z poprzednich lat znajdują się już inne fungicydy – Kier 450 SC (azoksystrobina, difenokonazol i tebukonazol), X-Met 100 SL (metkonazol), Makler 250 SE (azoksystrobina) i Atropos 500 EC (prochloraz), z których można stworzyć kilka konfiguracji programu zwalczania chorób grzybowych w zabiegach nalistnych. Ciekawą nowością do zwalczania wielu gatunków chwastów w zbożach jest Galaxo 150 WG (florasulam, jodosulfuron metylosodowy i tribenuron metylu). Można go stosować wiosną w zbożach ozimych, a także w jarych.
Nowym rozwiązaniem w rzepaku jest fungicyd AsPik R 250 EC (protiokonazol, tebukonazol), który jest zalecany w fazie kwitnienia. Produkt ten dołącza do grupy kilku innych środków, które zostały zarejestrowane w poprzednich latach: X-Met 100 SL, Makler 250 SE, Bukat/Ambrossio 500 SC (tebukonazol), Dafne/Porter 250 EC (difenokonazol) oraz Kier 450 SC.
Uzupełnieniem wiosennej ochrony rzepaku są insektycydy oparte na substancjach z różnych grup chemicznych, co umożliwia ich dobór do pojawiających się szkodników i warunków panujących na polu. Są to: Los Ovados/Apis/Aceptir 200 SE (acetamipryd), Delmetros/Koron 100 SC (deltametryna) oraz DelCaps/Delux 050 CS (deltametryna w formulacji mikrokapsuł w zawiesinie).
Dużo herbicydów w kukurydzy
Firma Innvigo bardzo rozwinęła ofertę herbicydów do odchwaszczania kukurydzy. Są one oparte na substancjach czynnych, które są dostępne od wielu sezonów, chociaż Innvigo część z nich dostarcza w zmienionych formulacjach. Tegoroczną nowością jest Rumezo 200 SE (mezotrion), zalecany powschodowo w fazie 2-8 liści kukurydzy w dawce 0,6-0,75 l/ha. W ofercie nadal pozostają inne herbicydy kukurydziane: Metodus 650 WG (terbutyloazyna, izoksaflutol i mezotrion), Metos 960 EC (S-metolachlor), Mezonir 340 WG (mezotrion, nikosulfuron i rimsulfuron) i Tiff 40 OD (tifensulfuron metylu). Nadal dostępne będą też preparaty zawierające nikosulfuron, czyli Henik/Nixon 50 SG i Henik Extra/Nixon Extra 040 OD oraz rimsulfuron – Rincon/Rimel 25 SG.