Drugie podejście pod dodatkowe dopłaty

Komisja Europejska jeszcze nie dała zielonego światła na dopłaty do nawozów. Tymczasem Rząd opublikował już kilka ważnych szczegółów w kwestii udzielania tego wsparcia.
Mam nadzieję, że Komisja Europejska powie tak i zgodzi się na dopłaty do nawozów – Henryk Kowalczyk, wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi.  Zdjęcie: Dreczka

Polski Rząd robi kolejne podejście do wypłaty doraźnego wsparcia dla rolników. To działanie ma zmniejszyć ciężar nagłego wzrostu kosztów prowadzenia upraw, który wywołała przede wszystkim kilkusetprocentowa podwyżka cen nawozów azotowych. Premier Mateusz Morawiecki poinformował dziś, że Rada Ministrów podjęła uchwałę w sprawie szczegółowego programu dopłat do nawozów. Ta decyzja ma też wpłynąć na złagodzenie wzrostu cen żywności w razie nieudanych żniw.

Komisja musi udzielić zgody

Zgodnie z założeniami Wspólnej Polityki Rolnej na wszelkie wsparcie mające charakter pomocy publicznej wypłacanej z krajowych czy wspólnotowych puli środków, potrzebna jest zgoda Komisji Europejskiej. Toteż wspomniana Uchwała Rady Ministrów w trybie natychmiastowym została zgłoszona do Komisji Europejskiej z prośbą o notyfikację. Teraz ten organ musi udzielić jasnej odpowiedzi "tak" lub "nie". Warto pamiętać, że poprzednim razem, czyli 2 tygodnie temu, na podobne pytanie Komisja Europejska ustami Fransa Timmermansa udzieliła odpowiedzi wymijającej.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi podaje, że dopłatami mają być objęte zakupy nawozów mineralnych dokonane w terminie od 1 września 2021 r. do 15 maja 2022 r. Będzie przysługiwała producentom rolnym, którym zagraża utrata płynności finansowej w związku z COVID-19. Nie bardzo wiem, według jakich kryteriów można to ustalić?

Podstawowym kluczem do ustalania wielości wsparcia ma być różnica cen podanych na fakturach zakupu nawozów mineralnych (z wyłączeniem wapna nawozowego) z analogicznych okresów, czyli od 01.09.2021 r. do 15.05.2022 r. w odniesieniu do 01.09.2020 r. do 15.05.2021 r. Różnicę cen będzie trzeba pomnożyć przez ilość nawozów zakupionych w bieżącym okresie. Jeśli rolnik nie posiada faktur sprzed kilkunastu miesięcy, to będzie można przyjąć średnie ceny, które zostaną ogłoszone przez ministra rolnictwa.

Maksymalnie do pierwszych 50 ha

Hojność Rządu ma swoje granice. Dofinansowaniem w jednym gospodarstwie będzie objęte maksymalnie 50 ha. Przyjęto też powierzchniowe limity kwotowe:

  • do 500 zł/ha powierzchni upraw rolnych z wyłączeniem łąk i pastwisk oraz traw na gruntach ornych;
  • do 250 zł/ha powierzchni łąk, pastwisk i traw na gruntach ornych z wyłączeniem powierzchni wspieranych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-20 w zakresie działania rolno-środowiskowo-klimatycznego.

Przedstawione założenia pokazują, że z pomocy będzie mogło skorzystać każde gospodarstwo kupujące nawozy, ale w każdym przypadku będzie to inna kwota. Rząd na ten cel zarezerwował ok. 3,9 mld zł. Jeśli Komisja wyda pozytywną decyzję, to od dnia jej ogłoszenia do 16 maja br. włącznie będzie można składać wnioski w do biur powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Formularz wniosku zostanie udostępniony na stronie internetowej Agencji.

© Materiał chroniony prawem autorskim. Zasady przedruków w regulaminie.