Bayer przedstawia nowości

Światowi dostawcy rozwiązań z zakresu ochrony roślin wprowadzają na rynek nowe środki chemiczne, ale też intensywnie pracują nad niechemicznymi, np. biologicznymi.
Input Triple jest szczególnie polecany na pierwszy zabieg grzybobójczy w zbożach. Wówczas pomaga zwalczyć m.in. choroby podstawy źdźbła – Dariusz Szymański. Zdjęcie: Dreczka

Przed nastaniem każdego nowego sezonu wegetacyjnego pojawia się dużo doniesień o wprowadzaniu nowych rozwiązań. W ostatnich latach jest ich trochę mniej. Regres dotyczy zwłaszcza środków ochrony roślin. Dlatego informacje o nowych produktach są obecnie dla rolników bardzo interesujące.

Synergizm trzech substancji

Firma Bayer właśnie zaprezentowała kilka nowych rozwiązań w ochronie upraw rolniczych. Spośród tych nowości najszersze zastosowanie może mieć Input Triple (400 EC). Jest to fungicyd oparty na 3 substancjach czynnych: proquinazid z grupy chinazolin – 40 g/l, protiokonazol z grupy triazoli – 160 g/l i spiroksamina z grupy ketoamin – 200 g/l. Środek zalecany jest do zwalczania chorób zbóż w fazie od początku strzelania w źdźbło do ukazania się pierwszych ości (BBCH 30-49). Bogaty skład sprawia, że spektrum zwalczanych chorób jest dość szerokie i obejmuje m.in. łamliwość źdźbła zbóż i traw, mączniaka prawdziwego, septoriozę paskowaną liści, brunatną plamistość liści, plamistość siatkową jęczmienia, rynchosporiozę zbóż, rdzę brunatną żyta i rdzę brunatną pszenicy.

Input Triple posiada rejestrację w pszenicy ozimej, jęczmieniu ozimym, pszenżycie ozimym, życie ozimym i jęczmieniu jarym. Rekomendowana dawka wynosi 1,0 l/ha. Ze względu na zwalczanie chorób podstawy źdźbła zasadniczo przewidziany jest na pierwszy zabieg. Jego następcą w fazie liścia flagowego do kwitnienia jest Ascra Xpro. Przy braku zagrożenia łamliwością źdźbła, np. w pszenżycie, życie i jęczmieniu jarym może być użyty w fazie liścia flagowego. Wówczas do pierwszego zabiegu producent zaleca fungicyd Delaro 325 SC.

Coraz większa luka tworzy się w segmencie insektycydów. Toteż nowe rejestracje środków owadobójczych są mile widziane. Bayer wprowadza na rynek dwupak D-Act, który składa się z insektycydów: Kestrel 200 SL, zawierający acetamipryd z grupy neonikotynoidów – 200 g/l oraz Decis Mega 50 EW oparty na deltametrynie z grupy pyretroidów – 50 g/l. Produkty te można stosować osobno lub tworząc mieszaninę zbiornikową, szczególnie w razie zwalczania szkodników rzepaku i stonki ziemniaczanej.

Oryginalne rozwiązania w ziemniakach

Producentów ziemniaka może zainteresować nowe zastosowanie preparatu bakteryjnego Serenade Aso (Bacillus subtilis) do zwalczania sprawcy rizoktoniozy ziemniaka. Preparat ma działanie kontaktowe. Stosuje się go w trakcie sadzenia do bruzdy za pomocą opryskiwacza montowanego na sadzarce. Zalecana dawka wynosi 5,0 l/ha. Serenade jest zupełnie neutralny zarówno dla kiełkujących sadzeniaków, jak i dla środowiska.

Innym ciekawym rozwiązaniem w ziemniakach jest nematocyd Velum Prime (400 SC). Środek zawiera fluopyram (400 g/l), który jest fungicydem z grupy benzamidów, wykazującym również działanie nicieniobójcze. Do zwalczania mątwika ziemniaczanego i mątwika agresywnego może być stosowany na glebę co najmniej na 3 dni przed sadzeniem i wymieszany z glebą na głębokość 10-20 cm. Zalecana dawka wynosi 0,625 l/ha. Alternatywą jest oprysk pasowy gleby w trakcie sadzenia przy użyciu opryskiwaczy montowanych na sadzarce.

© Materiał chroniony prawem autorskim. Zasady przedruków w regulaminie.