ADOB dostarcza nawozy już od 30 lat

Producent nawozów – ADOB z Poznania – świętuje 30-lecie działalności. Zaczynał od umowy licencyjnej na Basfoliar, a obecnie specjalizuje się w produkcji chelatów mikroelementowych.
Nasza strategia inwestycji w badania i rozwój, nowoczesne technologie produkcji oraz wysoką jakość wytwarzanych produktów, okazała się słuszna – Adam Nawrocki, ADOB.

Na przestrzeni 30 lat ADOB z małej firmy stał się jednym z największych w Polsce producentów nawozów dolistnych. Wyspecjalizował się w produkcji wysokiej jakości schelatyzowanych nawozów mikroelementowych oraz siarczanu magnezu, azotanu magnezu i saletry wapniowej. Przeznaczone są one do stosowania w uprawach rolniczych, sadowniczych, fertygacji i hydroponice.

– Rozpoczynając naszą działalność jesienią 1990 r. nie przypuszczaliśmy, że będziemy rozwijać się tak szybko. Bardzo nas cieszy, że dzięki naszym nawozom tysiące rolników w Polsce i jeszcze więcej na całym świecie, może osiągać wyższe i lepsze jakościowo plony. Nasza strategia inwestycji w badania i rozwój, nowoczesne technologie produkcji oraz wysoką jakość wytwarzanych produktów, okazała się słuszna i została doceniona przez producentów rolnych i naszych partnerów handlowych.

Adam Nawrocki, prezes i właściciel firmy ADOB

Obecnie ADOB zatrudnia ponad 400 pracowników. Posiada 2 zakłady produkcyjne – w Poznaniu i we Wrocławiu-Złotnikach, a także nowoczesne laboratoria badawcze i własny dział rozwoju. Swoje nawozy oferuje na krajowym rynku oraz eksportuje do ponad 80 krajów na świecie.

Od początku istnienia oferta produktowa i technologie dokarmiania roślin konsekwentnie są budowane w oparciu o konkretne składniki pokarmowe, a nie aktualną modę.

– Podstawą rekomendacji nawozowych dla konkretnych upraw i pól powinna być analiza gleby i samych roślin we wczesnych fazach rozwojowych. Jednak w praktyce takie analizy, a zwłaszcza materiału roślinnego, wykonywane są rzadko. Wówczas należy nawozić mikroelementami prewencyjnie, aby nie dopuścić do spadków plonów. Jeżeli celem jest dostarczenie roślinie mikroelementów, to przy wyborze nawozu dolistnego nie należy się sugerować zawartością azotu, fosforu czy potasu w danym produkcie, bo to nie ma sensu.

Adam Nawrocki

Swoją pozycję na rynku ADOB buduje również dzięki współpracy z wieloma ośrodkami naukowymi i międzynarodowymi koncernami. W swoim dorobku posiada liczne patenty technologiczne, m.in. światowy patent na wysoce biodegradowalny mineralny czynnik chelatujący IDHA (wspólnie z Bayer AG) oraz technologię produkcji chelatu HBED. Bierze też aktywny udział w międzynarodowych programach i projektach badawczych, takich jak:

  • Harvest Zinc – globalny projekt dotyczący nawożenia cynkiem, realizowany przy wsparciu Banku Światowego oraz fundacji Billa i Melindy Gates;
  • COST – największy program badawczy w obszarze schelatyzowanych mikroelementów, z udziałem 33 europejskich uniwersytetów i 14 instytutów badawczych;
  • WG5 – zespół zajmujący się nowymi metodami analitycznymi, potwierdzaniem norm oraz analityką nowo wprowadzanych nawozów, działający z ramienia Komisji Europejskiej.
© Materiał chroniony prawem autorskim. Zasady przedruków w regulaminie.