Polscy naukowcy wyhodowali super ziemniaka

Ziemniak przyszłości będzie odporny na choroby, smaczny oraz ekologiczny. Nowa odmiana przechodzi rozmnożenia w Hodowli Ziemniaka Zamarte i posiada piękną nazwę.
Gardena to odmiana ziemniaka wyróżniająca się wysoką odpornością na zarazę ziemniaka i dzięki temu powinna się sprawdzić w uprawie ekologicznej. Zdjęcie: Panek

Gardena – to nazwa nowej odmiany ziemniaka, która będzie wprowadzana do uprawy przez konsorcjum, na którego czele stanął Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy. Uczelnia ta właśnie uzyskała dofinansowanie w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich – tytuł operacji: Innowacyjne rozwiązania w uprawie, przechowalnictwie i wprowadzaniu na rynek polskiej odmiany ziemniaka wysoko odpornej na zarazę ziemniaka (Phytophthora infestans). Kierownikiem projektu jest prof. Małgorzata Szczepanek.

– Chcemy wprowadzić do uprawy polską odmianę ziemniaka, bardzo odporną na zarazę, a jest to najgroźniejszy patogen ziemniaka. W walce z nim trzeba wykonywać zazwyczaj kilkanaście zabiegów fungicydowych w ciągu sezonu wegetacyjnego. W uprawie tej odmiany będzie można je zredukować. Do powstania nowej odmiany doprowadziły naturalne sposoby hodowli. To nie jest GMO.

prof. Piotr Prus, Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy

Nowa odmiana jest już na etapie namnażania, pojawiła się w nowym katalogu odmian ziemniaka HZ Zamarte i niebawem będzie dostępna w sprzedaży. Warto pamiętać, że Gardena przeznaczona jest do uprawy ekologicznej.

© Materiał chroniony prawem autorskim. Zasady przedruków w regulaminie.