Plonowanie rzepaku ozimego w rejonach

Praktyka pokazuje, że odmiany wygrywające ogólnokrajowe rankingi plonowania zwykle zajmują czołowe miejsca w rejonach, ale nie zawsze. Jak plonował rzepak w województwach?
Na ogólnokrajowe rankingi odmian składają się wyniki z rejonów, gdzie poziom wzorca i kolejność pod względem plonowania podlega dużemu zróżnicowaniu. Zdjęcie: Dreczka

Nasz kraj, chociaż do wielkich się nie zalicza, to jednak daje się podzielić na kilka regionów klimatycznych. W przypadku odmian rzepaku ozimego Polskę podzielono na sześć takich obszarów.

Wyniki regionalne są bliżej rolnika

Wszelkie zestawienia plonowania rzepaku od kilkunastu lat są zdominowane przez odmiany mieszańcowe. Podobnie jest w przypadku wyników porejestrowego doświadczalnictwa odmianowego (PDO). W sezonie 2021/22, dla którego pełne wyniki PDO opublikowało COBORU, badano 58 odmian, w tym 6 populacyjnych. W tym samym czasie oceniano również kilkanaście odmian zarejestrowanych na początku 2023 r., których wyniki ze względów formalnych nie mogły być włączone do podsumowania PDO. Prawdopodobnie będzie można je znaleźć w zestawieniu tegorocznych wyników, których wstępne opracowanie ma szansę ukazać się już w sierpniu.

Na ogólnokrajowe rankingi składają się wyniki uzyskane w regionach. Ale nie trzeba wygrać wszędzie, żeby znaleźć się na szczycie. W sezonie 2021/22 serię badań PDO po raz trzeci wygrała odmiana mieszańcowa DK Excited. Natomiast w ujęciu regionalnym na czele znalazła się tylko w dwóch regionach, a w pozostałych czterech plasowała się w ścisłej czołówce, plonując kilka dt/ha powyżej wzorca. Ponadto do ścisłej czołówki 5-6 najlepiej plonujących odmian w poszczególnych regionach często wchodziły: Ambassador, LG Areti, LG Aviron (stabilne w ostatnich 2 latach) oraz LG Arnold (1. rok w PDO).

Poniższe zestawienie prezentuje kolejność odmian rzepaku ozimego ocenianych w badaniach PDO w sezonie 2021/22 pod względem plonowania z podziałem na regiony. Warto pamiętać, że wartości wzorców w poszczególnych regionach są różne. Czołowe odmiany uszeregowano począwszy od najlepszej, natomiast w nawiasie podano przyrost plonu względem wzorca dla danego regionu. Można się spodziewać, że zdecydowana większość wymienionych kreacji trafi na listy odmian zalecanych do uprawy w poszczególnych województwach.

  • Region I (Pomorskie i Zachodniopomorskie – wzorzec 54,4 dt/ha)
    Aurelia (+10,3), Tigris (+8,1), DK Exima (+7,6), DK Plasma (+6,8) oraz DK Expat i LG Areti (+6,6);
  • Region II (Podlaskie i Warmińsko-Mazurskie – wzorzec 55,6 dt/ha)
    DK Expat (+6,8), LG Arnold (+5,9), DK Excited (+5,8), Artemis (+5,7), LG Scorpion (+4,8);
  • Region III (Kujawsko-Pomorskie, Lubuskie i Wielkopolskie – wzorzec 42,4 dt/ha)
    DK Excited (+5,0), LG Aviron (+4,7), LG Arnold (+4,6), LG Alltamira (+4,4), Artemis (+4,3);
  • Region IV (Lubelskie, Łódzkie i Mazowieckie – wzorzec 47,2 dt/ha)
    DK Excited (+6,6), Ambassador (+6,0), LG Aviron (+4,8), Aganos (+4,6), Aurelia (+4,5);
  • Region V (Dolnośląskie, Opolskie i Śląskie – wzorzec 50,5 dt/ha)
    LG Scorpion (+7,0), DK Excited (+5,5), LG Areti i LG Arnold (+4,9), LG Aviron (+4,8);
  • Region VI (Małopolskie, Podkarpackie i Świętokrzyskie – wzorzec 52,6 dt/ha)
    LG Areti (+8,1), Ambassador (+6,1), DK Excited i LG Alltamira (+5,1), Dynamic i KWS Granos (+4,7).
© Materiał chroniony prawem autorskim. Zasady przedruków w regulaminie.