PDO 2022: Wstępne wyniki plonowania bobiku

Bobik wykazuje wysokie zapotrzebowanie na wodę przez cały okres wegetacji. Wahania plonowania są bardzo duże i odzwierciedlają rozkład opadów w danym sezonie.
Bobik wyda wysoki plon nasion w regionie, w którym w okresie jego wegetacji spadnie przynajmniej 500 mm opadów.  Zdjęcie: Dreczka

Nie podlega dyskusji fakt, że zapotrzebowanie bobiku na wodę należy do wysokich. Jest to powód, dla którego wahania plonowania są bardzo duże i odzwierciedlają rozkład opadów w danym sezonie wegetacyjnym. Wystarczy spojrzeć na wyniki badań publikowanych przez Centralny Ośrodek Badań Odmian Uprawnych.

Najwięcej zależy od opadów

Susza silnie kształtuje plonowanie bobiku. W 2019 r. plon wzorca w PDO wyniósł niespełna 30 dt/ha. W tegorocznej serii porejestrowego doświadczalnictwa odmianowego, które realizowano w 24 punktach badawczych na terenie kraju, plon wzorca wyniósł 45 dt/ha i od ubiegłorocznego był większy o prawie 4 dt/ha. Duży wpływ na wzrost tej wartości miały wyniki uzyskane w województwie zachodniopomorskim i pomorskim. Natomiast słabo bobik plonował w całym pasie środkowym kraju.

Ogólnie w badaniach wzięło udział 10 odmian, które pod względem jakości nasion rozróżniono na niskotaninowe i wysokotaninowe. Jak wynika z tabeli, większym potencjałem plonowania cechują się te drugie i to one istotnie podnoszą poziom wzorca.

Pod względem plonowania wszystkie odmiany niskotaninowe plonowały poniżej wzorca, a najlepszą od najsłabszej dzielą zaledwie 4% wzorca. Na czele stawki uplasował się Albus Domino (98% wzorca), który nadspodziewanie dobrze wypadł na Śląsku. Ten rejon okazał się sprzyjający również dla odmiany Amigo, która na końcu stawki znalazła się za sprawą słabszych wyników w pozostałych rejonach.

Najlepsza już po raz trzeci

Grupę odmian wysokotaninowych trzeci rok z rzędu otwiera Trumpet, który ma przewagę nad kolejnymi. Nad najsłabszą – Granit – uzyskał przewagę aż 23%. Warto zauważyć, że Granit okazał się słabszy nawet od odmian niskotaninowych. Na takie wyniki na pewno znaczny wpływ wywiera cecha samokończenia wegetacji (mniejsza wilgotność zbieranych nasion), której nie posiadają pozostałe badane odmiany.

© Materiał chroniony prawem autorskim. Zasady przedruków w regulaminie.