Kukurydza nasienna – szansa na lepszy zarobek

Firma Saatbau rozwija produkcję nasienną roślin uprawnych, a zwłaszcza kukurydzy. Zobacz, z jakimi gospodarstwami zamierza nawiązać bliższą współpracę.
Produkcja nasienna kukurydzy wymaga m.in. pracochłonnego ogławiania roślin. Zdjęcie: Panek

Kukurydza to roślina, która zawojowała polskie pola. Od kilku lat pod względem powierzchni uprawy zajmuje 2. miejsce, tuż po pszenicy. Areał odmian kiszonkowych jest stabilny, ale z uwagi na rosnący popyt przybywa tych, uprawianych na ziarno.

Dlaczego kukurydza?

Technologia uprawy kukurydzy na tle innych gatunków jest w miarę prosta. Można ją siać praktycznie w całym kraju, bo wystarczy dobrać odmiany o odpowiedniej wczesności. To jednak nie koniec zalet tej rośliny. Otóż z powodzeniem daje się ją uprawiać na glebach lżejszych i mozaikowatych. Co więcej, wiele firm hodowlano-nasiennych ma w swojej ofercie odmiany o podwyższonej tolerancji na okresowe niedobory wody i niskie pH.

Duży popyt na materiał siewny kukurydzy stwarza szansę na zwiększanie produkcji dla firm nasiennych. Jedną z nich jest firma hodowlano-nasienna Saatbau, zlokalizowana w Środzie Śląskiej niedaleko Wrocławia.

Produkcja nasienna kukurydzy nie byłaby możliwa bez współpracy z rolnikami. Otóż blisko 97% nasion sprzedawanych przez Saatbau w Polsce pochodzi z rozmnożeń prowadzonych na polach polskich rolników. Natomiast suszenie, czyszczenie, zaprawianie, uszlachetnianie i konfekcjonowanie prowadzone jest w 5 wyspecjalizowanych zakładach przerobu nasion na Dolnym Śląsku, tj. w Środzie Śląskiej, Kobierzycach, Wołowie, Oleśnicy i Oławie.

Trzeba spełniać pewne wymagania

Trzon grupy producentów jest stały, jednak obecnie wymaga rozszerzenia. Stąd firma jest otwarta na współpracę z nowymi gospodarstwami, które są gotowe podjąć się rozmnażania kukurydzy nasiennej i innych roślin uprawnych. Dla rolników oznacza to większe przychody niż z klasycznej produkcji towarowej. Jednak nie jest to oferta dla każdego. Chodzi o to, że trzeba spełniać pewne wymagania agrotechniczne, kwalifikacyjne (izolacja przestrzenna) i dysponować odpowiednią siłą roboczą (ogławianie).

– Zwiększamy produkcję nasienną w Polsce i w związku z tym poszukujemy rolników prowadzących już gospodarstwa nasienne oraz takich, które chcą zacząć produkować wysokiej jakości materiał siewny. Skupiamy się na kukurydzy, ale nasza oferta tak naprawdę dotyczy różnych gatunków roślin uprawnych. Z uwagi na lokalizację naszych zakładów oczekujemy zgłoszeń od producentów z Dolnego Śląska i Opolszczyzny.

Daniel Niewiński, dyrektor marketingu Saatbau Polska

Kukurydza dla Saatbau jest głównym filarem działalności, ale nie jedynym. Po liczbie gatunków objętych hodowlą i reprodukcją widać, jak ważna jest różnorodność. Wśród nich można znaleźć: zboża, rzepak i soję, a także słonecznik, dynię oleistą czy mak niskomorfinowy.

Zainteresowani rolnicy mogą przesyłać swoje zgłoszenia pod adres e-mail: polska@saatbau.com

© Materiał chroniony prawem autorskim. Zasady przedruków w regulaminie.