Groźny szkodnik kukurydzy zdobywa kolejne tereny

Wczoraj oficjalnie potwierdzono obecność stonki kukurydzianej na plantacji w centrum Wielkopolski. Natomiast nieoficjalne źródła donoszą, że szkodnik jest już znacznie dalej.
Chrząszcze stonki kukurydzianej przemieszczają się coraz bardziej na północ i adaptują do chłodniejszych warunków. Zdjęcie: Panek

Zachodnia kukurydziana stonka korzeniowa jeszcze kilka lat temu była na terenie Unii Europejskiej szkodnikiem kwarantannowym. Niestety, pomimo rygorystycznych przepisów fitosanitarnych i obowiązkowego zwalczania, nie udało się wygasić ognisk tego groźnego owada. Z każdym nowym okresem wegetacji chrząszcze przemieszczają się coraz bardziej na północ i adaptują do chłodniejszych warunków. Wczoraj, tj. 12 sierpnia br. w naszym kraju stonka kukurydziana została oficjalnie stwierdzona na plantacji położonej w okolicach Środy Wielkopolskiej.

Szkodnik zmierza na północ

– Na kukurydzy w okolicach Środy Wielkopolskiej stwierdzono pojawienie się chrząszczy stonki kukurydzianej. Prawdopodobnie jest to pierwsze udokumentowane występowanie tego szkodnika w środkowej Wielkopolsce.

Zakład Monitorowania i Sygnalizacji Agrofagów, Instytut Ochrony Roślin – PIB w Poznaniu

Entomolog prof. Paweł Bereś z Instytutu Ochrony Roślin – PIB w Poznaniu, który od dawna zawodowo zajmuje się właśnie stonką kukurydzianą, już na początku sierpnia br. informował w mediach społecznościowych o silnych nalotach szkodnika na południu Polski. Wspominał, że na Podkarpaciu w łany kukurydzy wyjechały opryskiwacze szczudłowe w celu chemicznego zwalczania chrząszczy. Przestrzegał też przed bagatelizowaniem problemu. Zdaniem naukowca, jeśli dojdzie do namnożenia się stonki w monokulturach kukurydzy, to trudno będzie nad nią zapanować. Ponadto możliwości zwalczania szkodnika są coraz bardziej ograniczane.

Za rozprzestrzenianie stonki kukurydzianej są odpowiedzialne chrząszcze. Owady te są bardzo ruchliwe i potrafią latać, co pozwala im zdobywać nowe tereny. W sytuacji licznego wystąpienia oprócz wyjadania pyłku kwiatowego mogą też przegryzać świeże znamiona kukurydzy i żerować na miękkim ziarnie. Natomiast główne uszkodzenia powodują larwy. Pojawiają się one w następnym roku i od początku czerwca zaczynają zjadać korzenie kukurydzy. Skutkiem ich działalności jest wysoka podatność roślin na wyleganie i utrudniony zbiór. Co więcej, uszkodzony system korzeniowy jest mało wydajny w pobieraniu wody i składników pokarmowych. Duże straty powodują zwłaszcza w nasiennictwie.

Są doniesienia, że jest dalej

Warto pamiętać, że stonkę kukurydzianą w Polsce zaobserwowano po raz pierwszy w 2005 r. na Podkarpaciu. Aż do połowy 2014 r. zaliczana była do organizmów kwarantannowych. Wzrost powierzchni uprawy kukurydzy sprzyja ekspansji szkodnika. Dlatego należy się liczyć z tym, że stonka za jakiś czas będzie obecna w całym kraju. Już teraz pojawiają się informacje z nieoficjalnych źródeł, że dotarła w rejony północne kraju. Do nalistnych zabiegów zwalczania stonki kukurydzianej zalecany jest praktycznie jeden insektycyd zawierający indoksakarb, który na rynku jest dostępny w 4 produktach handlowych: Indoxanin 300-I, Rumo 30 WG, Sakarb 30 WG i Steward 30 WG.

© Materiał chroniony prawem autorskim. Zasady przedruków w regulaminie.