Mankozeb definitywnie do wycofania

Biorąc pod uwagę terminy wyznaczone na wyprzedaż zapasów fungicydów zawierających mankozeb i ich zużycie w gospodarstwach, następny sezon będzie ich ostatnim w UE.
Najwięcej zaleceń stosowania fungicydów zawierających mankozeb obejmowało zwalczanie chorób ziemniaka.  Zdjęcie: Panek

Lista substancji czynnych chemicznych środków ochrony roślin, które niebawem zostaną trwale wycofane z użycia na terenie Unii Europejskiej znów się wydłużyła. W poniedziałek (14 grudnia) podpisana została decyzja Komisji Europejskiej (UE 2020/2087) o nieodnowieniu zezwoleń dla substancji grzybobójczej mankozeb.

Fungicydy zawierające mankozeb były w użyciu od kilkudziesięciu lat. Stosowano je do zwalczania chorób grzybowych na plantacjach ziemniaka oraz w wielu uprawach warzywniczych i sadowniczych. O jego popularności świadczy duży zakres zaleceń i obfitość produktów handlowych, których obecnie zarejestrowanych jest w Polsce ponad 60 (tabela).

Komisja Europejska właśnie zdecydowała, że środki ochrony roślin zawierające mankozeb jako substancję czynną mogą być sprzedawane najpóźniej do 4 lipca 2021 r. Wyznaczono też dodatkowy okres na zużycie zapasów, który upływa 4 stycznia 2022 r. W praktyce niewiele to zmienia, bo terminy zabiegów fungicydami z mankozebem obejmują wiosnę i lato.

© Materiał chroniony prawem autorskim. Zasady przedruków w regulaminie.