Grupa Azoty obniżyła ceny nawozów azotowych

Koncern chemiczny Grupa Azoty po przywróceniu produkcji w Tarnowie i Puławach obniżył ceny nawozów azotowych, a dystrybutor – Agrochem Puławy – opublikował cenniki.

Grupa Azoty pomimo bardzo zmiennych warunków wznowiła produkcję nawozów – poinformował państwowy gigant w dzisiejszym w komunikacie prasowym. Natomiast jej autoryzowany dystrybutor – Agrochem Puławy – wznowił publikację cenniki nawozów azotowych i wieloskładnikowych.

Niższe ceny azotowych

– Ceny nawozów azotowych znacząco niższe niż 4000 zł/t, są zgodne z oczekiwaniem rynku i jednocześnie pozwalają na kontynuację opłacalnej produkcji rolnej. Jest to również poziom cen, do którego wielokrotnie nawiązywał Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, namawiając rolników do wstrzymania się z zakupami. W tej chwili to najlepszy czas na zakupy. Sytuacja na rynku gazu może się w każdej chwili zmienić, a produkcja może po raz kolejny zostać wstrzymana lub ograniczona. Przy obecnych, najniższych w Unii Europejskiej cenach nawozów warto już dziś zaopatrzyć się przynajmniej w cześć nawozów azotowych i NPK niezbędnych do wiosennej aplikacji.

Tomasz Hryniewicz, wiceprezes zarządu Grupa Azoty SA, prezes zarządu Grupy Azoty Puławy

Oto kilka przykładów zmian cen nawozów azotowych. Saletra amonowa 34,4% (Pulan) 11 sierpnia kosztowała 4 305 zł/t, a teraz trzeba za nią zapłacić 3 595 zł/t. RSM 30 potaniał z 4 010 zł/t do 3 280 zł/t. Z kolei mocznik 46% N (Pulrea+ INu) po raz ostatni był w cenniku w czerwcu i ciągle nie ma go w sprzedaży.

Natomiast ceny nawozów wieloskładnikowych są nieco wyższe niż w poprzednim cenniku. Superfosfat wzbogacony (Super Fos Dar 40) 27 lipca kosztował 3 735 zł/t, a teraz należy za niego zapłacić 3 935 zł/t. Holist agro PK 15-30 podrożał z 3600 zł/t do 3 800 zł/t. Natomiast fosforanu amonu 18-46 (Polidap) pojawia się w cenniku okazjonalnie.

Poniżej publikujemy cenniki nawozów azotowych i wieloskładnikowych Agrochem Puławy z 18 października br. Ciągle obowiązuje okresowo zmniejszona stawka VAT 0%. Ceny z dostawą dotyczą tzw. wysyłek całosamochodowych (24 t). Dystrybutor zastrzega, że jego upubliczniona oferta ma charakter informacyjny, a zamówienie i ostateczne warunki sprzedaży muszą być jeszcze przez niego potwierdzone.

© Materiał chroniony prawem autorskim. Zasady przedruków w regulaminie.