Vilmorin wymaga długotrwałych inwestycji

Spółdzielnia rolnicza Limagrain, udziałowiec większościowy czwartej co do wielkości na świecie firmy nasiennej Vilmorin, ogłosiła, że chce odkupić pozostałe jej udziały.
Limagrain zamierza uzupełnić swoje udziały w firmie Vilmorin do 100%, żeby swobodnie decydować o jej dalszym rozwoju.  Zdjęcie: Dreczka

Wprowadzenie firmy na giełdę umożliwia szybkie pozyskanie kapitału, ale rodzi też nadzieję na szybki zarobek wśród udziałowców. To przeszkadza w podejmowaniu inwestycji długoterminowych. Do podobnego wniosku doszła właśnie firma Limagrain, do której należy pakiet większościowy akcji spółki hodowlano-nasiennej Vilmorin. Otóż udziałowcy mniejszościowi, dla których głównym celem posiadania akcji jest szybki zysk, potrafią blokować inwestycje w programy hodowlane i rozwój nasiennictwa.

Wykup akcji i wycofanie z giełdy

Wobec tego spółdzielnia Limagrain uznała, że dla uzyskania większej swobody w podejmowaniu strategicznych decyzji dotyczących inwestowania, lepiej będzie wykupić pozostałą część (niespełna 29%) udziałów spółki Vilmorin i wycofać ją z giełdy. Okazało się bowiem, że na wysoce konkurencyjnym rynku i niepewnym otoczeniu makroekonomicznym rozwój Vilmorin & Cie wymaga znacznych inwestycji. Łatwiej będzie je przeprowadzić, jeśli spółka nie będzie notowana na giełdzie, a droga decyzyjna zostanie skrócona do jednego ośrodka.

Vilmorin ogłosił, że obrót w ciągu pierwszych 9 miesięcy roku podatkowego 2022/23 wyniósł 1,4 mld €, co oznacza wzrost o prawie 21%. Ciekawe, że na podobną kwotę został wyceniony cały kapitał grupy Vilmorin & Cie.

Na razie Limagrain złożył uproszczoną ofertę przejęcia brakującego pakietu akcji, po czym notowania Vilmorin zostały zawieszone. Krótko przedtem kurs jej akcji wyniósł 43,05 €, a Limagrain zaproponował wykup po 62,60 € za akcję.

O Limagrain

Warto pamiętać, że Limagrain to spółdzielnia należąca do 1300 rolników ze środkowej Francji. Zasadniczo zajmuje się hodowlą odmian roślin uprawnych i ich nasiennictwem. Jest obecna w 57 krajach i zatrudnia ponad 9000 pracowników.

© Materiał chroniony prawem autorskim. Zasady przedruków w regulaminie.