Magiczny opryskiwacz na targach Agritechnika
Koncern chemiczny Bayer prowadzi prace nad opryskiwaczem do zabiegów punktowych środkami ochrony roślin. Urządzenie podejmuje miliony decyzji na każdym hektarze.
Jednym w ważnych elementów postępu w ochronie roślin jest konstruowanie nowych maszyn do aplikacji środków ochrony roślin. Na targach rolniczych Agritechnika w Hanowerze (Niemcy) koncern chemiczny Bayer zaprezentował nową koncepcję maszyny do aplikacji herbicydów, którą nazwano MagicSprayer (magiczny opryskiwacz). Cała "magiczność" tego rozwiązania tkwi w zainstalowaniu wielu kamer umożliwiających automatyczne rozpoznawanie gatunków roślin oraz rozpylaczy dozujących ultra niskie dawki herbicydów do zwalczenia tych roślin, które komputer pokładowy uzna za chwasty.
Rozpoznanie i aplikacja mikrodawki
Zasadniczo postęp technologiczny tkwi tu w punktowym stosowaniu agrochemikaliów tylko na te rośliny, które system zidentyfikuje jako zbędne. Jest to ogromna różnica w porównaniu do klasycznej aparatury opryskowej, która zasięgiem swojego działania obejmuje całą powierzchnię pola.
Zaprezentowany na targach model jest przystosowany do stosowania herbicydów o działaniu nalistnym. Jednak zdaniem producenta, konstrukcja oferuje szeroki zakres możliwych zastosowań w różnych trybach. Można przypuszczać, że maszynę tę opracowano z myślą o coraz bardziej restrykcyjnych przepisach o ochronie roślin, które wymuszą redukcję stosowania różnych agrochemikaliów.
Głębsza analiza zasad działania MagicSprayera pozwała wyłonić trzy nowe, które nie posiadają używane powszechnie opryskiwacze:
- ultrawysoka precyzja aplikacji – maszyna umożliwia precyzyjne nanoszenie środków ochrony roślin na bardzo ograniczoną powierzchnię, czyli 4x4 cm. Dzięki temu efektywność stosowanego środka może być porównywalna jedynie z motyką;
- wysoka jakość ochrony upraw – dzięki dużej precyzji i minimalnej (regulowanej) odległości rozpylaczy od opryskiwanych powierzchni, rośliny neutralne (uprawne) nie otrzymują dawki herbicydów, z którą normalnie muszą się zmagać. W związku z tym część gatunków może reagować lepszym rozwojem i wzrostem plonowania;
- obniżenie obciążeń dla środowiska – technologia precyzyjnego oprysku punktowego umożliwia wąską lokalizację aplikacji środków ochrony roślin na wybrane powierzchnie i pojedyncze rośliny. To powoduje wielokrotne zmniejszenie zużycia pestycydów oraz skrajne ograniczenie możliwości ich parowania, znoszenia na sąsiednie uprawy, drogi, zabudowania czy zbiorniki wodne. Zwiększa też bezpieczeństwo samych operatorów obsługujących MagicSprayer.