Kolejne odmiany GMO dopuszczone w UE

Komisja Europejska poinformowała, że kolejne genetycznie zmodyfikowane odmiany soi i kukurydzy mogą być importowane do UE. Zatwierdzenie będzie ważne przez 10 lat.
Unijny zakaz uprawy genetycznie zmodyfikowanych odmian roślin wcale nie oznacza, że rynek jest wolny od nich jako komponentów pasz i żywności.  Zdjęcie: Dreczka

Każda nowa genetycznie zmodyfikowana odmiana roślin przed wprowadzeniem na unijny rynek musi uzyskać zezwolenie Komisji Europejskiej. Chociaż procedury bywają trudne, to cierpliwym importerom to się udaje. Niedawno dopuszczono do wykorzystania w produkcji pasz i żywności genetycznie zmodyfikowane odmiany kukurydzy i soi. Zatwierdzenie będzie ważne przez 10 lat, jednak nie obejmuje możliwości uprawy tych odmian na obszarze Wspólnoty.

Trudno było o większość "za" lub "przeciw"

Procedura zatwierdzenia trwała dość długo. W pierwszym podejściu państwa członkowskie Unii Europejskiej obradowały w Stałym Komitecie ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz (SCoPAFF) oraz w Komitecie Odwoławczym. Jednak nigdzie nie mogły uzgodnić większości za zezwoleniem lub przeciw. W tych okolicznościach Komisja musiała podjąć ostateczną decyzję.

Komisja zapewnia, że dopuszczone na europejski rynek nowe odmiany GMO przeszły kompleksową i rygorystyczną procedurę zatwierdzania. W związku z tym poziom ich bezpieczeństwa dla zdrowia ludzi i zwierząt oraz ochrony środowiska jest wysoki. Jako dowód przytaczana jest opinia naukowa Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA). Stwierdzono w niej, że nowe genetycznie zmodyfikowane odmiany są tak samo bezpieczne, jak odmiany konwencjonalne.

© Materiał chroniony prawem autorskim. Zasady przedruków w regulaminie.