Limit pomocy de minimis wyczerpany

Zaledwie do 7 sierpnia br. wystarczyło pieniędzy na wsparcie rolników w formule de minimis. Roczna pula jeszcze nigdy nie wyczerpała się tak wcześnie.
Dopłaty do materiału siewnego poprawiają dostępność do postępu biologicznego w postaci nowych odmian.

Tegoroczny krajowy limit pomocy de minimis w rolnictwie opiewał na prawie 296 mln €. Jednak już 7 sierpnia 2020 r. definitywnie się wyczerpał, czyli o 3 miesiące wcześniej niż w 2019 r. Środki te zostały wykorzystane przede wszystkim na zaległe wsparcie, głównie pomoc suszową. Pula odnowi się dopiero w styczniu. Oznacza to wstrzymanie wypłat wielu dotacji oraz udzielania ulg i zwolnień do końca br. Niemniej minister rolnictwa obiecuje, że pomoc suszowa będzie kontynuowana, ale z zupełnie innej puli środków.

Warto pamiętać, że całkowita kwota pomocy de minimis przyznawana jednemu producentowi rolnemu nie może przekroczyć 20 tys. € w okresie trzech lat podatkowych (obrotowych). Można z niej skorzystać w formie m.in.: dopłaty do kwalifikowanego materiału siewnego i sadzeniakowego, dopłaty do wapnowania, zwrotu zapłaconego podatku od czynności cywilno-prawnych (PCC) przy zakupie ziemi rolnej, czy też ulgi w spłacie czynszu dzierżawnego dla KOWR za ziemię rolną.

© Materiał chroniony prawem autorskim. Zasady przedruków w regulaminie.