Ceny żywności w Polsce w górę o 18,6%

Wzrost cen żywności jest ostatnio tematem wielu dyskusji i obaw. Chociaż państwowe media głoszą, że przecież nie jest aż tak źle, to niezależni statystycy są innego zdania.
Ceny żywności w Polsce przez rok wzrosły średnio o prawie 19%. Najbardziej w górę poszły produkty tłuszczowe i zbożowe.  Zdjęcie: Dreczka

Według analiz UCE Research i Grupy Wyższej Szkoły Bankowej, ceny najważniejszych grup produktów spożywczych dla klientów końcowych w polskim handlu detalicznym w lipcu były średnio o 18,6% wyższe, niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Oznacza to, że inflacja, która już była wysoka, ponownie wzrosła o 0,6 punktu procentowego w porównaniu z poprzednim miesiącem.

Skala podwyżek bardzo się różni

Podobnie jak w poprzednich miesiącach, prym wiodły tłuszcze, których ceny w ciągu roku wzrosły średnio o 50,4%. Najbardziej podrożała margaryna – o 54,3%, następnie oleje jadalne – o 50,5% i masło o 46,3%. Znacznie droższy jest też chleb. Zgodnie z wynikami analizy chleb w lipcu kosztował średnio o 28,2% więcej niż przed rokiem. W przypadku makaronu było to o 32,1% więcej.

Mięso kosztowało średnio o 25,0% więcej niż w lipcu 2021 r. Najbardziej wzrosły ceny wołowiny o 36,9%, drobiu o 19,4% i wieprzowiny o 17,1%. Wobec znacznie wyższego wzrostu cen skupu płodów rolnych ekonomiści spodziewają się dalszych podwyżek cen w ofercie dla konsumentów.

W sąsiednich krajach też drożej

Ceny żywności w Niemczech wzrosły w lipcu 2022 r. o 14,8% w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Oznacza to, że inflacja wzrosła piąty miesiąc z rzędu. Podwyżki cen zaobserwowano we wszystkich grupach żywności. Znacznie podrożały tłuszcze i oleje jadalne (+44,2%) oraz produkty mleczne i jaja (+24,2%). Dwucyfrowe wskaźniki inflacji wyznaczono także dla innych grup produktów spożywczych, w tym mięsa i jego przetworów (+18,3%).

Również duńscy konsumenci musieli w lipcu znacznie głębiej sięgnąć do swoich portfeli niż latem 2021 r. Według Narodowego Urzędu Statystycznego oficjalna stopa inflacji dla żywności w duńskim handlu detalicznym żywnością w zeszłym miesiącu wyniosła 11,0% rok do roku. Przez miesiąc (od czerwca) ceny żywności w Danii wzrosły średnio o 1,1%.

© Materiał chroniony prawem autorskim. Zasady przedruków w regulaminie.