Zdrowie korzeni chronione srebrem

Potrzeba szybkiej i ciągłej produkcji niektórych grup roślin jest coraz większa. Z uwagi na klimat, zimowa część wegetacji może się odbywać tyko w obiektach kontrolowanych.
Korzenie rozsady produkowanej z zastosowaniem SILVERPLANT (z lewej), obok kontrola porównawcza.  Zdjęcie: Lizak

Szczególnym wyzwaniem dla producentów rozsad i sadzonek jest uzyskanie roślin, które będą się szybko i zdrowo rozwijały. Jednak nie zawsze się to udaje. Do najczęstszych i najbardziej uciążliwych chorób roślin ogrodniczych i szklarniowych należy zgorzel siewek. Wywoływana jest przez cały kompleks grzybów, które mogą atakować sadzonki wielu gatunków roślin.

Nowy sezon już startuje

Poruszanie tematu produkcji rozsady pod koniec listopada może wydawać się przedwczesne. Ale praktyka pokazuje co innego. Profesjonalni ogrodnicy zaczynają pędzenie roślin na najwcześniejszy zbiór już w grudniu. Jednak oni doskonale wiedzą, jak przygotować rozsadę w niekorzystnych warunkach. Amatorzy przygotowują własne sadzonki najwcześniej na przedwiośniu, kiedy rośliny korzystając z dłuższego dnia szybciej rosną.

Choroby grzybowe, a zwłaszcza zgorzel siewek, najbardziej problematyczne są w przypadku szybko rosnących sadzonek warzyw takich, jak: kapusta, rzeżucha, sałata, pomidor, groszek i fasola oraz kwiatów, np. lobelia, nemezja, petunia i szałwia. Objawy zgorzeli siewek bywają różne, ale wszystkie prowadzą do zamierania roślin. Również na większych sadzonkach lub młodych roślinach mogą na łodygach lub liściach pojawić się plamy szarej pleśni.

Organizmów powodujących choroby jest wiele, jednak większość tych najgroźniejszych jest przenoszona przez glebę, niedostatecznie wysterylizowane podłoże, ławy szklarniowe, tace, a nawet doniczki. Ponieważ walka z chorobami rozwijającymi się na rozsadzie, sadzonkach i cebulach jest bardzo trudna, to najlepszą linią obrony jest zapobieganie ich rozwojowi. Do dezynfekcji gleby i podłoży ogrodniczych, a także wody, pomieszczeń i urządzeń potrzebnych do prowadzenia produkcji, przeznaczony jest środek SILVEREST, produkowany w Polsce przez spółkę UNI-FARMA. Ten sam producent oferuje również preparat SILVERPLANT, który jest przeznaczony m.in. do moczenia korzeni rozsady warzyw i materiału szkółkarskiego przed wysadzeniem na stałe miejsce.

Minimalne dawki dają ogromną powierzchnię działania

Dzięki zawartości srebra w formie niejonowej oba środki wykazują działanie biobójcze względem grzybów, bakterii, glonów i wirusów. Oba są też przedstawicielami nanomedycyny roślin, bo zawarte w nich srebro ma wielkość nanocząstek srebra o średnicy poniżej 100 nm (1 nm = 0,000 000 1 cm). Dzięki temu mają zdolność tworzenia różnorodnych nanostruktur, wykazujących niezwykły zakres właściwości zwłaszcza grzybo- i bakteriobójczych. Wykorzystanie przy produkcji rozsad, sadzonek i cebul roztworów wodnych SILVERPLANT lub SILVEREST, daje długotrwały efekt sterylizacji (informacji w sprawie dawkowania i sposobu użycia udziela producent). Jednak jest on ograniczony tylko do tego obszaru i powierzchni, gdzie to jest niezbędne. Nie można założyć, że cały zakupiony kompost, podłoże czy woda są sterylne, bo większość nie jest.

Zarówno literatura zagraniczna, jak i krajowa, podaje liczne przykłady pozytywnych wyników badań nad nanosrebrem w formie niejonowej. Obok działania biobójczego obserwuje się stymulację wzrostu roślin, zwiększoną produkcję biomasy liści i oraz przyspieszone wydawanie plonu (kwitnienie w przypadku kwiatów). Uzyskane produkty charakteryzowały się też dłuższą trwałością.

© Materiał chroniony prawem autorskim. Zasady przedruków w regulaminie.