Nawóz ze srebrem na popękany rzepak

Kwietniowe przymrozki dały się we znaki wielu roślinom uprawnym. W rzepaku szkody obejmują utratę od pojedynczych kwiatów do całych kwiatostanów. Popękały też łodygi.
Jednym ze skutków ostatnich przymrozków jest utrata kwiatów i pękanie pędów nadziemnych rzepaku. Przez te zranienia łatwo wnikają sprawcy różnych chorób, których trzeba powstrzymać. Zdjęcie: Dreczka

Wskutek nocnych przymrozków, jakie przeszły zaledwie kilka dni temu, powstały uszkodzenia w sadach, warzywach gruntowych i uprawach polowych. Producenci rzepaku z troską spoglądają na łany, w których doszło do uszkodzeń mrozowych kwiatów i łodyg. Szczególny niepokój budzą popękane pędy.

Rzepak ma rany wystawione na atak chorób

Przez te zranienia mogą łatwo wnikać sprawcy chorób, np. zgnilizny twardzikowej, czerni krzyżowych i szarej pleśni. Ich atak spowoduje ponowne osłabienie kondycji roślin, które w tym sezonie z uwagi na dobre uwilgotnienie gleby mają wyjątkową szansę na wydanie wysokiego plonu.

Dopóki rzepak kwitnie, istnieje szansa skutecznego przeprowadzenia zabiegu, który wpłynie na zdrowotność i stan odżywienia roślin. Do środków wpływających na pobudzenie procesów fizjologicznych roślin, a zwłaszcza odżywiania i uruchamiania mechanizmów obrony przed chorobami, należy nawóz SILVERPLANT. Zawiera on nanosrebro, które działa hamująco na rozwój grzybów wywołujących choroby roślin.

Razem z innymi agrochemikaliami

SILVERPLANT to nawóz posiadający właściwości biobójcze. Zawartość nanosrebra sprawia, że na powierzchni roślin tworzą się warunki niekorzystne do rozwoju sprawców chorób grzybowych i bakteryjnych. Ponadto nawóz komponuje się w zabiegach z innymi agrochemikaliami, które obecnie stosuje się w rzepaku, np. fungicydy. Zwiększa także wytrzymałość roślin na niską temperaturę i suszę oraz stresy spowodowane stosowaniem niektórych agrochemikaliów. Do jednorazowej aplikacji dawka nawozu SILVERPLANT wynosi 0,15-0,20 l/ha. Pytania o inne szczegóły dotyczące stosowania i użycia wspomnianego preparatu, można kierować bezpośrednio do jego producenta – firmy Uni-Farma.

© Materiał chroniony prawem autorskim. Zasady przedruków w regulaminie.