Kukurydza z oferty „Premium” od IGP

Blisko 70% nasion kukurydzy trzeba obecnie sprowadzać z zagranicy. To wyjaśnia liczną obecność zagranicznych odmian na naszym rynku, w tym z firmy IGP.
Podczas spotkania polowego w Małocinie przedstawiciele firmy IGP przedstawili odmiany kukurydzy z oferty na przyszły sezon.  Zdjęcie: Schuetz-Gabriel

Kolekcję 15 odmian kukurydzy zaprezentowała niedawno firma IGP. Założono ją w Małocinie k. Nakła nad Notecią na polu należącym do rodziny Gwidona Bembnisty. Organizatorzy najwięcej uwagi poświęcili odmianom, które zostały ujęte w ofercie "Premium" na przyszłoroczny sezon. Przedstawiciele firmy zapewniali, że trafiły tu najlepsze odmiany, które już potwierdziły swoją wartość w polskich warunkach. Tytułem uwiarygodnienia przywoływane są zarówno wyniki oficjalnych badań, jak i własnych obserwacji z gospodarstw. Wśród zalet wymieniane są te, na które rolnicy zwracają największą uwagę. Oto ich krótkie charakterystyki:

  • Erwniga – odmiana na ziarno i kiszonkę o liczbie FAO 230, ale przydatna również na grys. W badaniach rozpoznawczych z ubiegłego roku średni plon wyniósł 134 dt/ha suchego ziarna. W tym roku bierze udział w badaniach PZPK w serii ziarnowej.
  • Inception – numer 1. w plonie ziarna. Przeznaczona do uprawy na ziarno i kiszonkę. Zarejestrowana w tym roku przez COBORU z najlepszym wynikiem wśród odmian o FAO 250 – 107% wzorca. Ziarno z przewagą typu dent. Odporna na wyleganie.
  • Justy – odmiana na ziarno i kiszonkę o liczbie 250 FAO. Zgłoszona do tegorocznych badań PZPK zarówno w kierunku ziarnowym, jak i kiszonkowym. W wewnętrznych badaniach firmy, w roku ubiegłym dała 138 dt/ha wydajności ziarna. Duży potencjał plonowania szczególnie w dobrych warunkach glebowych. Ziarno z przewagą dent. Nowość na nadchodzący sezon.
  • Jam – odmiana o dwukierunkowym przeznaczeniu, o liczbie FAO na ziarno 250 i na kiszonkę 270. W ubiegłorocznych badaniach zleconych wybranym stacjom COBORU plon suchego ziarna wyniósł 140 dt/ha. Typ ziarna flint/dent, z przewagą dent. Osadka bardzo cienka. Kolba typu flex.

– Kierunkiem obranym przez IGP jest selekcja i dostarczanie dla rynku polskiego i dla polskich rolników najlepszej genetyki europejskich mieszańców kukurydzy. Genetykę i nowości, które wprowadzamy, odpowiadają na potrzeby rynku. Naszym priorytetem jest jakość nasion. Rośnie udział odmian zagranicznych, które są reprodukowane w Polsce i obecnie wynosi ok. 10%. Z kolei krajowe hodowle są w stanie dostarczyć jedynie ok. 20% materiału siewnego. Zatem aż 70% nasion kukurydzy trzeba sprowadzić z zagranicy. Celowo wybieramy takie kraje, jak Francja, Austria, Słowenia i Chorwacja, gdzie są zakłady nasienne produkujące dla nas nasiona kukurydzy. Pozwala nam to uniknąć reklamacji na materiał siewny.

Krzysztof Piłat, kierownik regionu IGP

Oprócz opisanych powyżej odmian na kolekcji znalazły się również te, które od kilku lat są na polskim rynku. Niektóre figurują w krajowym rejestrze. Inne w minionych sezonach były już w ofercie "Premium". Warto zwrócić uwagę na to, iż należą do różnych grup wczesności.

  • Vulpix – odmiana ziarnowa i kiszonkowa o FAO 240. Tworzy kolby typu flex, a ziarno typu pośredniego z przewagą dent. W badaniach COBORU 2020 plon ziarna wyniósł 103% wzorca, a suchej masy 104,1% wzorca.
  • Codeos – odmiana ziarnowa o FAO 240. Rośliny umiarkowanie wysokie o dużej odporności na wyleganie. Dobrze sobie radzi w słabszych, piaszczystych i okresowo suchych stanowiskach. Ziarno typu flint. W badaniach COBORU 2019 plonowała na poziomie 104% wzorca.
  • Kokuna – odmiana ziarnowa o FAO 250. Silny rozwój początkowy. Rośliny średnio wysokie. Blisko 70% ziarna typu dent. Udaje się w dobrych i średnich stanowiskach.
  • Hardware – odmiana do uprawy na ziarno i kiszonkę o FAO 260. W badaniach rejestrowych 2017-18 w grupie odmian średnio późnych plonowała na poziome 107%. W PDO 2019 plon suchej masy wyniósł 101,1% wzorca. Kolba typu flex. Ziarno typu pośredniego z przewagą dent.
  • Codigip –  ziarnowa odmiana o FAO 260. Dobrze sprawdza się w słabszych stanowiskach glebowych. Buduje silny system korzeniowy, dzięki któremu jest odporna na wyleganie. Wykształca beczułkowate kolby, które wypełnia ziarno typu pośredniego dent/flint.
  • Codizouk (KR 2019) – odmiana do uprawy ziarno i kiszonkę o FAO 270. Rośliny bardzo wysokie. Charakteryzuje się podłużną kolbą, w której przeważa ziarno typu flint. Przedłużona zieloność pozwala na opóźniony zbiór na kiszonkę. Przydatna do uprawy również w słabszych stanowiskach. Kluczowa odmiana kiszonkowa w ofercie "Premium".
© Materiał chroniony prawem autorskim. Zasady przedruków w regulaminie.