El Niño może przynieść upały w Europie

Nasza część Europy ponownie doświadcza dość chłodnej wiosny. Jednak eksperci są zaniepokojeni faktem, że El Niño może w najbliższych latach podnieść temperaturę.
Według klimatologów przez następne 2 lata świat będzie pod wpływem anomalii pogodowej El Niño, co dla Europy oznacza wzrost średniej temperatury w lecie i ryzyko niedoborów opadów.   Zdjęcie: Dreczka

Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) jest zaniepokojona nadchodzącym zjawiskiem klimatycznym El Niño. Woda Pacyfiku jest już cieplejsza niż średnio w wieloleciu, co prowadzi do wzrostu temperatury na lądzie.

Klimatolodzy przewidują upalne lata

W latach 2024-25 można się spodziewać nowych rekordów wysokiej temperatury powietrza z powodu anomalii pogodowej El Niño. Prawdopodobieństwo jego wystąpienia w okresie od czerwca do sierpnia wynosi 70%, natomiast w okresie od lipca do września 80%. Może to jeszcze bardziej podnieść średnią globalną temperaturę, która rośnie od dziesięcioleci z powodu gazów cieplarnianych wytwarzanych przez człowieka.

Przeciwieństwem globalnej anomalii pogodowej El Niño jest La Niña, które panowało przez ostatnie 3 lata. Oba występują naprzemiennie co kilka lat i sprzyjają ekstremalnym warunkom pogodowym w wielu regionach świata. El Niño podnosi średnią globalną temperaturę, podczas gdy La Niña ma efekt chłodzenia. I tu pojawia się pewne zaskoczenie, bo chociaż na pogodę w Europie przez ostatnie 3 lata wpływ wywierała La Niña, to duża część kontynentu notowała rekordowe wzrosty temperatury i ekstremalne susze. Trudno więc sobie wyobrazić, jak będzie wyglądało El Niño?

Według klimatologów z WMO typowymi konsekwencjami El Niño są większe opady w części Ameryki Południowej, na południu USA i Rogu Afryki, czyli w Somalii, Etiopii i Kenii. Z drugiej strony w Australii, Indonezji i niektórych częściach Azji Południowej (Indie) powoduje dotkliwe susze. Ponadto El Niño zwiększa ryzyko silnych burz na środkowym i wschodnim Pacyfiku w okresie od czerwca do września, podczas gdy na Atlantyku często występuje mniej huraganów.

La Niña jest podobnym zjawiskiem, ale oddziałującym przeciwnie. Powoduje wilgotne warunki w Azji Południowej, a suche w Ameryce Południowej i północno-wschodnim regionie USA (Corn Belt).

© Materiał chroniony prawem autorskim. Zasady przedruków w regulaminie.