Białko z trawy zamiast sojowego

Szwedzcy naukowcy opracowali proces, który umożliwia techniczne wydzielenie włókna surowego i białka z masy roślinnej. Zobacz, jakie to osiągnięcie daje nowe możliwości.
Opracowana przez szwedzkich uczonych technologia przetwarzania biomasy umożliwia pozyskanie białka o podobnym składzie aminokwasowym do sojowego.  Zdjęcie: Dreczka

Wyekstrahowane białko roślinne z biomasy roślinnej może zastąpić konwencjonalną paszę białkową w żywieniu zwierząt monogastrycznych (z żołądkiem jednokomorowym) bez szkody dla ich zdrowia i środowiska. Takie wnioski wypływają z badań przeprowadzonych przez naukowców ze Szwedzkiego Uniwersytetu Rolniczego w Uppsali. Istotą projektu było zwrócenie szczególnej uwagi na skład aminokwasowy białek pozyskiwanych w wyniku rafinacji.

Własne, pełnowartościowe białko

Zapotrzebowanie na białko roślinne w żywieniu ludzi i zwierząt systematycznie rośnie. Jednak jego produkcja nie jest rozłożona proporcjonalnie do miejsc, w których jest zużywane. Żeby ograniczyć jego transport i uzależnienie od importu, należy dążyć do regionalnej samowystarczalności. Jednym z rozwiązań jest produkcja paszy białkowej z biomasy roślinnej. Niestety, w konwencjonalnych procesach ekstrakcji często uzyskuje się białko o niekorzystnym składzie aminokwasowy. Stąd można je wykorzystywać tylko w żywieniu świń i drobiu po dodaniu syntetycznych aminokwasów.

Szwedzcy naukowcy opracowali technologię, która umożliwia dalsze przetwarzanie soku roślinnego zawierającego białko. Jest on rozkładany na różne frakcje białek za pomocą obróbki cieplnej i kwasowej, z których frakcja „zielona” ma skład aminokwasowy z grubsza odpowiadający białku sojowemu. Taki produkt może z łatwością zastąpić importowaną paszę.

Naukowcy też odkryli, że w procesie przetwarzania powstaje jeszcze inna frakcja, tzw. białko białe, które może być przydatne w przetwórstwie spożywczym. Kolejnym produktem powstającym na skonstruowanej linii technologicznej jest sok bogaty w cukier, który może być wykorzystany m.in. jako surowiec do produkcji biogazu.

Filar zrównoważonego rozwoju

Badaniami nad pozyskiwaniem białka metodą ekstrakcji z zielonej masy roślinnej bardzo interesuje się Dania. Po pierwszych sukcesach, jakie przyniosły projekty badawcze i uruchomienie zakładów pilotażowych, rząd w Kopenhadze chce pójść dalej. Działania zmierzają ku temu, żeby biorafinacja trawy stała się jednym z filarów nowego programu zrównoważonego rozwoju dla rolnictwa.

© Materiał chroniony prawem autorskim. Zasady przedruków w regulaminie.