Termin zbioru słonecznika jest kompromisem

Zbiory słonecznika w naszym kraju najwcześniej rozpoczynają się w tych regionach, w których wegetacja jest najdłuższa i najcieplejsza. Jak wyznaczyć optymalny termin?
Idealnie wyrównanych pod względem dojrzewania plantacji słonecznika prawie nie ma. Zatem trzeba wybrać moment uśredniony dla całości.  Zdjęcie: Dreczka

Dojrzewanie słonecznika w tym roku prawdopodobnie będzie nieco wcześniejsze niż w ubiegłym, zwłaszcza w rejonach z suchą drugą połową lata. Wiele plantacji, zwłaszcza na południu kraju, już wydaje się osiągać fazę gotowości do zbioru. Nawrót gorącej pogody w ostatnich dniach z pewnością przyspieszył wysychanie niełupek, ale do optymalnego stanu brakuje jeszcze trochę czasu.

Najlepszy moment do zbioru słonecznika

Bardzo często dojrzałość plantacji jest niejednorodna. Na tym samym polu rośliny dojrzewają placowo, co często odzwierciedla znaczną zmienność glebową. Najmocniejsze i najlepiej uwilgotnione części plantacji dojrzewają najpóźniej. Jednak z omłotem nie można czekać, aż najdłużej rozwijające się rośliny zaschną. Trzeba znaleźć średni punkt zbioru.

Pomiar wilgotności niełupek łuskanych ręcznie z koszyczków i ich wsypanie do ręcznego miernika zwykle obciążone jest błędem. Zdecydowanie bardziej miarodajne jest próbne koszenie i pomiar wilgotności niełupek omłóconych przez kombajn.

Zbiór słonecznika można rozpocząć, gdy większa część plantacji osiągnie optymalny stan zasychania roślin. W praktyce należy zwrócić uwagę na takie elementy:

  • spodnia strona koszyczka zmienia kolor z żółtego na brązowy;
  • liście u nasady i na środku łodygi są wysuszone. Niektóre górne liście są jeszcze trochę zielone;
  • łodyga wysycha i zmienia kolor z zielonego na jasnobeżowy;
  • wilgotność niełupek wynosi 9-11%.
Rośnie ryzyko strat

Czekanie ze zbiorami do osiągnięcia zupełnej dojrzałości absolutnie wszystkich roślin (całkowite wyschnięcie, rośliny czernieją), jest niewskazane, a nawet ryzykowne. Od momentu, gdy pierwsze rośliny osiągną dojrzałość, pojawia się ryzyko strat plonu. Przyczyniają się do nich ptaki, a w razie intensywnych opadów także szara pleśń i złamania roślin.

© Materiał chroniony prawem autorskim. Zasady przedruków w regulaminie.