Septorioza – objawy nie dla każdego oczywiste
Masz trudności z rozpoznaniem pierwszych objawów septoriozy plew lub septoriozy liści? Na wszelki wypadek do zabiegu w terminie T1 użyj środka zwalczającego te choroby.
Warunków do przeprowadzenia skutecznego zabiegu fungicydowego przeciwko septoriozie paskowanej liści pszenicy jest kilka. Są to: faza rozwojowa rośliny, wrażliwość odmiany (zestawienie poniżej) oraz zaawansowanie porażenia liści.
Wprawne oko albo prosty test
Charakterystycznymi objawami septoriozy paskowanej liści są brązowe plamy, w których obserwuje się czarne kropki (owocniki grzyba), zwane piknidiami. Można je jednoznacznie zidentyfikować, posługując się chociażby lupą. W razie wątpliwości liście z podejrzanymi objawami można umieścić np. w plastikowej butelce z niewielką ilością wody na 24 godziny. Rozrost plam na liściu oraz pojawianie się kolejnych czarnych punktów pozwala rozwiać wątpliwości co do porażenia liści przez septoriozę.
Choroba rozprzestrzenia się od dołu do góry rośliny. Tempo zależy od częstotliwości i intensywności opadów, bo zarodniki zdobywają kolejne piętra roślin poprzez efekt rozpryskiwania kropel wody. Ostatnie tygodnie pod tym względem są wyjątkowo sprzyjające.
Warto pamiętać, że głównym celem walki z septoriozą jest jej zatrzymanie poniżej trzech górnych liści. To one w największym stopniu przyczyniają się do wypełnienia kłosa ziarnem. Regularne obserwacje postępów porażenia chorobą należy rozpocząć od fazy 2. kolanka, oceniając przynajmniej 20 roślin w różnych częściach plantacji. Wykonanie zabiegu fungicydowego zaleca się:
- odmiany podatne na septoriozę – co czwarta roślina wykazuje objawy na liściu rozwijającym się z 2. kolanka;
- odmiany odporne – co druga roślina wykazuje objawy na liściu rozwijającym się z 2. kolanka.
Po ukazaniu się 3. kolanka obserwacje i zasady ustalania zabiegu przenosi się na wyrastający bezpośrednio nad nim liść.
Deszcz stymuluje rozwój choroby
Sprawca septoriozy paskowanej liści pszenicy (grzyb Zymoseptoria tritici) rozprzestrzenia się głównie poprzez zarodniki, które są przenoszone wraz z kroplami deszczu w obrębie łanu. W zbożach ozimych do porażenia roślin często dochodzi już jesienią. Infekcji i rozwojowi choroby sprzyja wczesny siew, uprawa podatnych odmian, częste, przewlekłe opady deszczu i wysoka wilgotność w łanie.
- Sprawdź: Choroby poważnie obniżają wydajność
Warunkiem uwalniana zarodników z piknidiów jest zwilżenie liści przez 30 minut. Zarodniki kiełkują już w temperaturze 2°C. Do zabiegu w pszenicy w terminie T1 należy wybierać fungicydy zwalczające septoriozę paskowaną na dolnych liściach.
Odporność odmian pszenicy ozimej na septoriozę liści (skala 9°):
- LG Egmont – 8,1;
- SY Cellist – 7,8;
- SU Banatus, Revolver, Knut – 7,7;
- LG Mondial, RGT Ritter – 7,6;
- Riposta, Symetria, Tonnage, KWS Universum, Arevus, Argument – 7,5;
- Bosporus, LG Jutta, LG Keramik, Polarkap – 7,4;
- RGT Metronom, Moschus, Opcja, Rivero, SU Mangold, Godnik, Hyvega, Impresja, Janosch, Delawar – 7,3;
- Circus, Attribut, KWS Donovan, LG Nida, SY Dubaj, Rotax, RGT Technik, SY Yukon, RGT Diplom, RGT Kicker, Plejada – 7,2;
- Owacja, RGT Kilimanjaro, Sfera, SU Geometry, SY Orofino, SU Tarroca, Jannis, Elektra, Euforia, Frisky – 7,1;
- Freja, Bright, Bulldozer, Callistus, Belissa, Ambicja, Hybery, LG Cruzak, Lawina, KWS Spencer, SU Willem, RGT Bilanz, RGT Provision, Pokusa, Lokata – 7,0;
- MHR Promienna, Ostroga, RGT Specialist, Titanus, Tytanika, KWS Patronum, Apostel, Admont, Adrenalin, Asory, Chevignon, Comandor – 6,9;
- Bonanza, Kariatyda, Intuicja, Sikorka, Pallas – 6,8;
- Patras, Opoka, Reduta, RGT Treffer, Vistula – 6,7;
- Venecja, Linus, Medalistka, Hondia, Błyskawica, Artist – 6,6;
- Formacja, Liberia – 6,5;
- Bataja – 6,4;
- Arkadia – 6,3.