Zaprawa nasienna Cruiser bez czasowego zezwolenia
To nie jest dobra wiadomość dla producentów rzepaku, borykających się z jesiennymi szkodnikami. Tym razem minister rolnictwa nie przychylił się do wniosku o derogację.
Jeszcze przed rokiem nasiona rzepaku mogły być zaprawiane 3 zaprawami insektycydowymi. Dwie z nich posiadają stałe zezwolenie: Lumiposa 625 FS (cyjanotraniliprol) i Buteo Start (flupyradifuron), a jedna była w użyciu dzięki odnawianej przez kilka lat derogacji (czasowe pozwolenie) – Cruiser OSR 322 FS (Syngenta). Właśnie okazało się, że ta ostatnia nie będzie już dostępna.
Sprawdź: Zaprawy przeciwko szkodnikom rzepaku
Krajowe Zrzeszenie Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych 24 marca br. złożyło wniosek do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi o wydanie specjalnego zezwolenia. Przedmiotem tego wniosku było zezwolenie na wprowadzenie do obrotu środka ochrony roślin Cruiser OSR 322 FS na okres nieprzekraczający 120 dni, zgodnie z art. 53 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1107/2009. Niedawno rolnicy otrzymali odpowiedź negatywną.
– Z wielkim ubolewaniem przyjmujemy odmowną decyzję Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Pozostają nam do wyboru jedynie dwie nie budzące kontrowersji zaprawy, które działają krócej w porównaniu do środka ochrony roślin o dopuszczenie stosowania którego wnioskowaliśmy. Mamy nadzieję, że producenci dostępnych zapraw do nasion rzepaku nie podniosą ich cen.
Juliusz Młodecki, prezes Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych
Warto pamiętać, że przez ostatnie 3 lata polscy rolnicy mieli możliwość korzystania z nasion rzepaku ozimego, które były przemysłowo zaprawione kilkoma środkami owadobójczymi z grupy neonikotynoidów. Były to:
- 2018: Cruiser OSR 322 FS, Cruiser 70 WS (Syngenta), Modesto 480 FS (Bayer);
- 2019: Cruiser OSR 322 FS, Modesto 480 FS;
- 2020: Cruiser OSR 322 FS.