PDO 2022: Wstępne wyniki plonowania pszenżyta ozimego

Pszenżyto ozime w tegorocznej serii badań PDO dało zaskakująco dobre wyniki. Pojawiło się już wstępne opracowanie, które może być wsparciem przy wyborze odmian.
Wstępne wyniki plonowania odmian pszenżyta ozimego badanych w tegorocznej serii PDO pokazują, że zboże to jest dobrze przystosowane do dużego zróżnicowania pogody między sezonami wegetacyjnymi w naszym kraju.  Zdjęcie: Dreczka

Przegląd wstępnych wyników plonowania odmian pszenżyta ozimego w porejestrowym doświadczalnictwie odmianowym ze zbioru 2022 na tle poprzednich lat daje do myślenia. Przede wszystkim dzięki dopływowi nowych odmian znacznym przetasowaniom uległa czołówka. Starsze odmiany ustąpiły miejsca młodszym, co potwierdza postęp w plonowaniu. Co prawda na razie podsumowano wyniki z 54% doświadczeń, ale to już wystarcza do ogólnego wnioskowania. Bieżące opracowanie zawiera wstępne oceny plonowania 28 odmian pszenżyta ozimego za ostatni sezon na tle wyników ostatecznych z lat 2020-21.

Duża rozpiętość wyników

Analizując dane zamieszczone w tabeli warto pamiętać, że odmiany uszeregowano według plonu ziarna uzyskanego na przeciętnym poziomie agrotechniki (a1) w 2022 r., począwszy od najlepszych. W kilku przypadkach wynik okazał się podobny. Wtedy kolejnym elementem odróżniającym był plon na poziomie intensywnym agrotechniki (a2), a następnie wyniki z poprzednich lat.

W porównaniu do dwóch poprzednich sezonów plon wzorca na poziomie a1 wyraźnie wzrósł – odpowiednio o 8,2 i 7,6 dt/ha. Wzrost wzorca zaobserwowano również na poziomie a2 – o 6,3 i 5,6 dt/ha. Różnica plonowania wzorca pomiędzy poziomami w tym roku wyniosła 9,2 dt/ha. Na każdy 1% różnicy plonowania przypada odpowiednio: prawie 91 kg ziarna na poziomie a1 i 100 kg na poziomie a2. W praktyce przeliczając różnice procentowe na parametr bezwzględny (masę) można stwierdzić, że najlepszą i najsłabszą odmianę na poziomie a1 dzieli 24%, czyli prawie 23 dt/ha, a na poziomie a2 różnica wynosi 23%, co daje 23 dt/ha.

Najlepsze wyniki plonowania na obu poziomach agrotechniki uzyskała odmiana Tributo. Tuż za nią uplasowały się: SU Klaus i Metro, a następnie SU Favonius i SU Liborius. Ponadto powyżej wzorca plonowały odmiany Lanetto, SU Atletus i Panaso.

Zimotrwałość bywa decydująca

Pszenżyto ozime należy do tych zbóż, gdzie przy wyborze odmian trzeba zwracać uwagę na zimotrwałość. W przypadku pszenżyta różnice w ocenie tej cechy sięgają dwóch stopni w skali 9°. Jednak odmian uzyskujących oceny zbliżone do maksimum nadal nie ma i pewnie jeszcze długo nie będzie. Na razie są pojedyncze o zimotrwałości ocenianej na 6,0°.

Spośród odmian badanych ostatnio w PDO najlepsze oceny zimotrwałości posiadają: Carmelo, Gringo, Octavio, Stelvio, Trapero i Orinoko (6,0°). Natomiast najsłabsze oceny zimotrwałości wśród odmian badanych ostatnio w PDO posiadają: Lanetto (3,5°), SU Liborius i SU Atletus (4,0°).

© Materiał chroniony prawem autorskim. Zasady przedruków w regulaminie.