PDO 2022: Wstępne wyniki plonowania grochu

Groch plonuje dość dobrze, przy czym występują znaczne różnice regionalne. W tegorocznych badaniach PDO w jednym rejonie średni plon przekroczył 54 dt/ha.
Stabilność plonowania odmian grochu w ostatnich 3 latach jest względnie dobra.  Zdjęcie: Dreczka

Plonowanie odmian grochu badanych w tegorocznej serii doświadczeń porejestrowych (29 lokalizacji) nie do końca odzwierciedla regionalne deficyty opadów. Wartość wzorca, za który przyjęto średnią plonowania wszystkich odmian biorących udział w badaniach, wyniosła 42,2 dt/ha i była zbliżona do ubiegłorocznej (tabela). Najlepiej groch plonował w rejonie południowym (Małopolskie, Świętokrzyskie i Podkarpackie), gdzie średni plon przekroczył 54 dt/ha, a najgorzej w centrum i na środkowym wschodzie (Łódzkie, Mazowieckie i Lubelskie) – niespełna 30 dt/ha.

Dość zwarta czołówka

Ze wstępnej oceny plonowania wynika, że cały ranking wygrała odmiana Prosper, która plonowała na poziomie 108% wzorca. Na kolejnych miejscach z bardzo zbliżonymi wynikami uplasowały się inne odmiany z grupy ogólnoużytkowych: Ostinato, Grot, Orchestra i Astronaute. Cała wymieniona piątka we wszystkich rejonach plonowała na poziomie wzorca albo powyżej. Spośród pastewnych nie udało się to żadnej odmianie, nawet liderowi Mefisto.

© Materiał chroniony prawem autorskim. Zasady przedruków w regulaminie.