PDO 2021: Wstępne wyniki plonowania kukurydzy na kiszonkę

Miniony sezon okazał się łaskawy dla wczesnych i średnio wczesnych odmian kukurydzy uprawianych na kiszonkę. Natomiast kreacje średnio późne zanotowały słabsze wyniki.
Pomimo chłodnej wiosny tegoroczny sezon wegetacyjny okazał się sprzyjający dla odmian kiszonkowych kukurydzy, za wyjątkiem późniejszych.  Zdjęcie: Dreczka

Sprzedaż materiału siewnego kukurydzy na przyszły sezon ruszyła wyjątkowo wcześnie. Wielu rolników zdecydowało się na wybór odmian na podstawie własnych obserwacji lub wyników oficjalnych badań z poprzednich lat. Warto pamiętać, że lokowanie na rynku wielu odmian kukurydzy odbywa się w oparciu o badania własne firm hodowlanych i dystrybucyjnych, albo wyłącznie w oparciu o różne zabiegi marketingowe.

Wyniki PDO pomogą dokonać wyboru

Doświadczeni producenci kukurydzy chętnie korzystają z wyników badań rejestrowych lub porejestrowych, które są prowadzone pod nadzorem Centralnego Ośrodka Badań Odmian Roślin Uprawnych (COBORU). Właśnie ukazało się wstępne opracowanie wyników plonowania odmian kukurydzy na kiszonkę, które uczestniczyły w tegorocznej serii badań w ramach porejestrowego doświadczalnictwa odmianowego (PDO).

W prezentowanej tabeli zestawiono wyniki plonowania 37 odmian, które zostały poddane ocenie zbiorczej na podstawie wyników z 22 stacji rozlokowanych w całym kraju. Podzielono je na grupy wczesności, w obrębie których zostały uszeregowane według plonu ogólnego suchej masy począwszy od najlepszych. W kilku przypadkach plon suchej masy okazał się podobny, wtedy drugim kryterium była zawartość suchej masy – im wyższa, tym lepiej, bo sugeruje większy udział ziarna w zbieranej masie. Istotnym punktem odniesienia jest plonowanie w minionych latach, które wskazuje na stabilność danej odmiany. COBORU zapowiada jeszcze ostateczną weryfikację wyników, po której kolejność odmian może ulec niewielkim zmianom.

Plon wzorca (suchej masy) w grupie odmian wczesnych wyniósł 206,9 dt/ha i w odniesieniu do ubiegłorocznego wzrósł o 4,3 dt/ha. Na każdy 1% plonu przypada ok. 207 kg s.m. Łącznie w tej grupie oceniono 8 odmian. Najlepszy plon po raz drugi z rzędu uzyskała odmiana Tipico – 104% wzorca, a tuż za nią Keltico. Pod względem zawartości suchej masy w plonie ogólnym najlepiej wypadła KWS Salamandra.

Plon wzorca dla grupy odmian średnio wczesnych wyniósł 214,3 dt/ha i na tle ubiegłorocznego był większy o ponad 7 dt/ha. Na każdy 1% plonu przypada ok. 214 kg s.m. Ocenie w tej grupie poddano 20 odmian. Różnica między najlepszą i najsłabszą wyniosła 17%, co daje ponad 36 dt/ha s.m. Na czele uplasowały się SM Varsovia i Tiguan, które minimalnie różniły się zawartością suchej masy. Kolejne miejsca zajęły odmiany SY Colloseum, Recorder i ES Palladium oraz LG31280. Największą zawartość suchej masy w plonie ogólnym uzyskała odmiana KWS Iconico.

Średnio późne się nie wyróżniły

Miniony sezon umiarkowanie sprzyjał odmianom średnio późnym. Plon wzorca dla tej grupy wyniósł 216,6 dt/ha s.m. i był mniejszy od ubiegłorocznego o ponad 16 dt/ha. Zatem na każdy 1% plonu przypada prawie 217 kg s.m. W tej grupie oceniano 9 odmian, które wykazały duże zróżnicowanie wyników. Najlepszą odmianę – KWS Adaptico – dzieliło od najsłabszej 14% wzorca, co daje 30 dt/ha s.m. Pod względem zawartości suchej masy różnice nie były spektakularne – najwyższą uzyskała odmiana Physiker.

© Materiał chroniony prawem autorskim. Zasady przedruków w regulaminie.