PDO 2021: Jak plonował rzepak ozimy?

Ostateczne wyniki ubiegłorocznej serii badań odmian rzepaku ozimego prowadzonych w ramach PDO nieco różnią się od wstępnych. Nie tylko kolejność odmian uległa zmianie.
Badania PDO ujawniają przede wszystkim różnice w plonowaniu odmian rzepaku w oparciu o wyniki uzyskane ze stacji położonych w głównych rejonach jego uprawy.  Zdjęcie: Dreczka
 

Wyniki plonowania odmian rzepaku ozimego badanych w ramach porejestrowego doświadczalnictwa odmianowego nadzorowanego przez COBORU, są mocnym punktem podparcia wyboru na kolejny siew. Z poprzedniego roku dostępne są ostateczne wyniki badań 66 odmian (w tym 13 populacyjnych), badanych w 26 lokalizacjach. Zestawiono je w tabelach z podziałem na typy genetyczne. Kolejność została ustalona według wyniku plonowania w sezonie 2021. W kilku przypadkach podobny wynik uzyskały 2-3 odmiany. Wtedy kolejnym wyróżnikiem stał się plon w sezonie 2020, a następnym zawartość oleju w nasionach.

Wzorzec jest wspólny

Punktem odniesienia przy ocenie plonowania niezmiennie jest wspólny wzorzec dla odmian populacyjnych i mieszańcowych, którym jest średnia dla wszystkich ocenionych odmian populacyjnych (13). Średni plon nasion odmian ze wszystkich podsumowanych doświadczeń (26) wyniósł 39,9 dt/ha i był gorszy o 1,8 dt/ha niż w 2020 r. Na obniżkę plonowania w sezonie 2021 prawdopodobnie złożyły się:

  • długotrwałe, wiosenne chłody;
  • rozciągnięty w czasie atak chowaczy łodygowych, co utrudniło ich skuteczne zwalczanie;
  • kwitnienie opóźnione 10-14 dni;
  • silny niedobór wilgoci na etapie wykształcania nasion w ważnych rejonach uprawy rzepaku.

Wzorzec wyliczony na podstawie średniej dla odmian populacyjnych (39,9 dt/ha) bardzo uwypukla przewagę odmian mieszańcowych. Najlepsze odmiany populacyjne pod względem plonowania ledwo nawiązują do najsłabszych mieszańcowych.

Wybór ma konsekwencje

Jest kilka powodów, dla których wróciło zainteresowanie odmianami populacyjnymi. Można tu wymienić wycofanie z rynku zapraw neonikotynoidowych, dobre oceny zdrowotności i znacznie niższa cena materiału siewnego. W sezonie 2021 na czele rankingu odmian populacyjnych widnieją dość młode odmiany Derrick i Gemini (tabela 1. – na podstawie danych COBORU).

W grupie odmian mieszańcowych na podium uplasowały się odmiany DK Excited, LG Areti i LG Aviron (tabela 2. – na podstawie danych COBORU). Kolejnych 13 odmian plonowało ponad 10 dt/ha powyżej wzorca, co każdy plantator rzepaku z pewnością uzna za poważną różnicę.

© Materiał chroniony prawem autorskim. Zasady przedruków w regulaminie.