Owies a emisja metanu

Czy zastąpienie jęczmienia owsem w żywieniu krów mlecznych może wpłynąć na emisję metanu przez zwierzęta? Naukowcy z Uniwersytetu w Umea (Szwecja) przekonują, że tak.
Chociaż rola owsa w żywieniu zwierząt drastycznie spadła, to niebawem może wrócić do łask jako zboże przyjazne dla klimatu.  Zdjęcie: Panek

Jeszcze pół wieku temu owies był główną siłą napędową polskiego rolnictwa, gdyż stanowił podstawowy składnik paszy dla koni pociągowych. Potem jego znaczenie i powierzchnia uprawy systematycznie spadały. W minionym roku powierzchnia zasiewów owsa w Polsce wyniosła nieco ponad 520 tys. ha, a w tym roku zajmuje blisko 455 tys. ha. Jednak niewykluczone, że rolnicy znów bardziej zainteresują się tym zbożem.

Owies mniej emisyjny niż jęczmień

Poszukiwania metod ograniczania emisji gazów cieplarnianych sięgnęły także żywienia zwierząt. W tym obszarze bardzo obiecujące rezultaty przyniosły badania przeprowadzone w Szwecji. Ich istotą było stopniowe zastępowanie jęczmienia owsem w żywieniu krów mlecznych. Następnie badano wpływ tej zmiany na emisję metanu (mierzono przy użyciu specjalnej techniki zbierania GreenFeed), fermentację żwacza, strawność paszy, produkcję mleka i wykorzystanie energii. Warto pamiętać, że szkodliwość metanu jako gazu cieplarnianego jest wielokrotnie silniejsza niż dwutlenku węgla.

Obiektem badań było stado 16 krów rasy holsztyńskiej czerwonej. Racja żywieniowa składała się z porcji kiszonki z trawy i paszy treściwej w stosunku 58:42 w przeliczeniu na suchą masę (s.m.). Warto pamiętać, że pasza treściwa w każdym wariancie zawierała 10% śruty rzepakowej jako dodatku białkowego. Natomiast resztę stanowiło ziarno zbożowe jednego gatunku lub mieszanka w wariantach:

  • 100% jęczmienia lub owsa;
  • 67% jęczmienia i 33% owsa;
  • 67% owsa i 33% jęczmienia.

Wyniki zaskoczyły badaczy. Okazało się, że im udział owsa w dawce pokarmowej był większy, tym emisja metanu liniowo się zmniejszała: z 467 do 445 g/krowę dziennie. Spadła również emisja metanu w przeliczeniu na wydajność krów z 14,7 do 14,0 g/kg mleka.

Cenny komponent paszowy

Wnioski nasuwają się same: w żywieniu krów mlecznych, gdzie podstawę stanowi kiszonka z traw, cennym komponentem dodatku paszy treściwej w miejsce jęczmienia może być owies. Jest tańszy, a ponadto pozwala obniżyć emisję metanu przez krowy bez negatywnego wpływu na produktywność i bilans energetyczny. Jednak stopień redukcji emisji metanu zależy od udziału niestrawnego włókna i tłuszczu w skarmianym ziarnie jęczmienia lub owsa.

© Materiał chroniony prawem autorskim. Zasady przedruków w regulaminie.