Bobowate nie zawsze korzystne w międzyplonie

Obecnie rośliny z rodziny bobowatych na siłę ładuje się do mieszanek zazieleniających. Ale czy nadają się one do wysiewu bezpośrednio przed burakiem cukrowym?
Jeśli pole pod buraki cukrowe będzie okryte przez zimę np. międzyplonem, to należy w nim unikać roślin bobowatych, zwłaszcza w stanowiskach podejrzanych o zamątwiczenie.  Zdjęcie: Dreczka

Duży udział roślin jarych w zmianowaniu w końcu zmusi rolników do stosowania wybiegów, które pozwolą zaliczyć część gruntów do okrytych przez zimę. Jednym z rozwiązań jest uprawa mieszanek międzyplonowych, które oprócz spełnienia oficjalnego wymogu przyniosą jeszcze glebie jakiś pożytek. Do takich z pewnością należą mieszanki okrywowe z udziałem roślin bobowatych. Jednak ich udział nie zawsze jest korzystny.

Mątwik na tym skorzysta

Okazuje się, że rośliny strączkowe nie są obojętne względem buraków. Podejrzewa się je o sprzyjanie rozmnażaniu nicieni oraz rozwojowi rizoktoniozy. Jeżeli stanowisko jest już w jakimś stopniu zamątwiczone, to międzyplon z bobowatymi nie przyniesie żadnych korzyści. Badania potwierdziły, że koniczyna perska prowadzi nawet do wzrostu występowania mątwika. Natomiast w stanowiskach zasiedlonych przez nicienie z rodzaju niszczyków rośliny strączkowe prowadzą do silnego namnażania.

Jeżeli celem uprawy międzyplonu jest redukcja populacji nicieni, zalecane są mieszanki bez roślin bobowatych, za to z udziałem odpornych odmian gorczycy i rzodkwi oleistej. We wszystkich innych przypadkach mieszanki roślin strączkowych są opcją, ale nie zawsze jest pewne, czy dadzą pozytywne efekty. Warto pamiętać, że udział bobowatych w międzyplonie może zobowiązywać do odliczenia ich wpływu przy określaniu zapotrzebowania na nawozy azotowe.

Niewielka dawka na start lub wcale

Pozostaje jeszcze sprawa nawożenia międzyplonu azotem. Jeśli masa roślinna ma być odpowiednia, to często potrzebna jest chociaż niewielka ilość azotu. Przy długiej, ciepłej jesieni rośliny bobowate wiążą azot atmosferyczny za pośrednictwem bakterii brodawkowatych. Dlatego wystarczająca jest niewielka dawka przed- lub posiewna azotu w ilości 25-30 kg N/ha do przyspieszenia rozwoju początkowego. Obfita biomasa niezależnie od tego, czy wymarznie, czy nie, będzie miała pozytywny wpływ na żyzność gleby i środowisko.

Warto pamiętać, że rośliny bobowate mają większe wymagania względem uprawy przedsiewnej i wilgotności gleby. W przeciwnym razie słabiej wschodzą. Ponadto w niesprzyjających warunkach wcześnie są przerastane przez inne komponenty mieszanek, zwłaszcza przez takie, jak gorczyca czy rzodkiew.

© Materiał chroniony prawem autorskim. Zasady przedruków w regulaminie.