Omacnica rozpoczyna nalot

Spośród ważnych gospodarczo szkodników kukurydzy największy zasięg ma omacnica prosowianka. Docierają sygnały o pojawieniu się jej na południu krajów sąsiedzkich.
Typowy objaw obecności larw omacnicy prosowianki – przez widoczny otwór gąsienica dostała się do wnętrza łodygi, a następnie wgryzie się do kolby.  Zdjęcie: Dreczka

Dość późny siew kukurydzy nieco opóźnił również rozwój omacnicy prosowianki. Jednak na południu krajów sąsiedzkich ćmy już zaczynają loty. Jest to bardzo ważny moment w walce z tym szkodnikiem, bo możliwości jego zwalczania są ograniczone, a okres, w którym można prowadzić skuteczne zabiegi, raczej jest krótki. Ich celem są jaja (środki biologiczne) lub larwy omacnicy (środki chemiczne).

Uwaga na termin nalotu motyli

Motyle pojawiają się wówczas, gdy zrobi się naprawdę ciepło. Składają jaja głównie na spodniej stronie górnych liści. Szczyt nalotu oraz składania jaj przypada na przełom czerwca i lipca. Larwy wylęgają się w pierwszej połowie lipca i wędrują na łodygi, żeby wgryźć się do ich wnętrza. Ich obecność zdradzają wygryzione otwory w łodygach, trociny i odchody. Warto pamiętać, że na zachodzie Europy odkryto już rasy omacnicy prosowianki, które mogą wydawać dwa pokolenia rocznie.

Metodę biologiczną zwalczania omacnicy prosowianki stosuje się po złożeniu jaj przez motyle. Wykorzystuje się tutaj naturalne pasożyty jaj omacnicy, którymi są larwy kruszynka (Trichogramma spp.). Na niewielkiej plantacji biopreparaty w formie zawieszek (50 szt./ha) lub kulek można rozmieścić ręcznie. Natomiast na dużych obszarach za pomocą wiatrakowca lub drona.

W przypadku użycia aparatów latających pożyteczne owady są zamknięte w kulkach, które są rozrzucane po polu co około 7 m. Ich przeciętna skuteczność wynosi ok. 50%, chociaż niekiedy sięga 70% i wówczas jest porównywalna z dobrymi insektycydami.

Na wylęgnięte larwy

Środki chemiczne – insektycydy – powinny dotrzeć do larw po wylęgnięciu. Tylko niektóre środki działają przez okres 2-3 tygodni (chlorantraniliprol) i można je zastosować wcześniej, tj. w okresie składania jaj, kiedy możliwy jest jeszcze wjazd opryskiwaczem ciągnikowym o podwyższonym prześwicie. W fazie wiechowania rośliny są już na tyle wysokie, że do zastosowania insektycydów potrzebny jest opryskiwacz szczudłowy (samojezdny).

Obecnie lista substancji czynnych zalecanych do zwalczania omacnicy prosowianki w kukurydzy jest następująca:

  • acetamipryd + lambda-cyhalotryna – Inazuma 130 WG;
  • chlorantraniliprol (temp. 5-25°C) – Coragen 200 SC i jego liczne generyki (Agripol 200 SC, Chloran 200 SC, Cloran4Insects 200 SC, Cordero 200 SC, Corleone 200 SC, Corprima 200 SC, Klortranil, Kobalt 200 SC, Mulier 200 SC, Reene 200 SC i Voliam). Stosować od fazy widocznego wierzchołka wiechy do końca kwitnienia (BBCH 53-69), gdy znamiona i szyjki słupków będą suche (obumarłe);
  • lambda-cyhalotryna (temp. do 20°C) – Arkan 050 CS, Globe, Kidrate, LambdaCe 050 CS, Lamdex Extra 2,5 WG, Topgun 50 CS i Wojownik 050 CS. Zabieg jest możliwy do wykonania od fazy 3. kolanka do końca kwitnienia (BBCH 33-69), ale najlepiej go przeprowadzić w okresie wiechowania kukurydzy po wystąpieniu szkodnika;
  • tebufenozyd – Mimic;
  • Bacillus thuringiensis subsp. kurstaki, szczep EG 2348 – Lepinox Plus.
© Materiał chroniony prawem autorskim. Zasady przedruków w regulaminie.