Dikamba tylko przy ciepłej pogodzie

Odchwaszczanie kukurydzy herbicydami nalistnymi wydaje się łatwiejsze, ale ma pewne ograniczenia. Przykładowo środki z grupy regulatorów wzrostu potrzebują ciepłej pogody.
Herbicydy zawierające dikambę sprawdzą się na plantacjach kukurydzy zagrożonych zwłaszcza powojem i szarłatem.  Zdjęcie: Dreczka

Przystępując do zwalczania chwastów w kukurydzy herbicydami nalistnymi, trzeba się kierować przede wszystkim fazą rozwojową kukurydzy. Ale to tylko jeden z warunków. Drugim, równie ważnym, jest skład widocznego zachwaszczenia. Jeśli panują chłody, to zasadnicze wschody kilku groźnych chwastów, np. szarłat, włośnice, czy żółtlica drobnokwiatowa, mogą nastąpić później.

Szybko hamuje wzrost roślin

Wyższej temperatury do działania wymagają też niektóre herbicydy. Klasycznym przykładem jest tutaj popularna dikamba. Jest to herbicyd działający układowo na zasadzie regulatora wzrostu, który wymaga postępującego wzrostu temperatury powietrza. W takich warunkach również kukurydza lepiej toleruje tę substancję czynną, bo szybciej ją rozkłada.

Źródła naukowe podają, że dikamba jest skuteczna m.in. w zwalczaniu rdestu powojowatego, fiołka jasnoty purpurowej, komosy, szarłatu, ostrożnia (głównie kiełkującego z nasion), chwastów psiankowatych, bobowatych i kapustowatych oraz gwiazdnicy, jasnoty różowej i szczyru rocznego. Z drugiej strony dikamba nie jest wystarczająco skuteczna przeciwko rumianowatym i żółtlicy drobnokwiatowej, chociaż etykiety niektórych środków podają inaczej.

Na liście herbicydów jednoskładnikowych, zawierających tylko dikambę, znajdują się po 2 produkty o koncentracji substancji czynnej po 480 i 700 g/l. Pozostałych 15 produktów to dwu- lub trzyskładnikowe mieszaniny fabryczne, stanowiące połączenie dikamby z substancjami z grupy sulfonylomoczników albo trójketonów.

Konkretny przedział temperatury

Określenia "ciepła pogoda" może się wydawać względne. Zatem warto doprecyzować, że dla herbicydów zawierających dikambę optymalna temperatura działania wynosi ok. 20°C. Do zabiegu można się przygotowywać, gdy temperatura powietrza mieści się w przedziale 15-20°C. Wskazane są tu poranki (ale po zejściu rosy), kiedy ma się perspektywę wzrostu temperatury w kolejnych godzinach.

Dla bezpieczeństwa samej kukurydzy należy unikać zabiegów dikambą w niższej temperaturze oraz przed spodziewanym ochłodzeniem. Jeśli nie będzie innego wyjścia, to należy unikać stosowania górnych zalecanych dawek. Objawami popełnionego tutaj błędu będą przejaśnienia liści kukurydzy, ich zwijanie się w rulony oraz łodyg w charakterystyczne pastorały.

© Materiał chroniony prawem autorskim. Zasady przedruków w regulaminie.