KR 2022: Nowe odmiany ziemniaka

Branża ziemniaczana szeroko korzysta z wprowadzania do uprawy odmian zagranicznych z listy CCA. Natomiast od dzisiaj w krajowym rejestrze są Karat, Lenka i Meluzyna.
Lista odmian ziemniaka w ostatnich latach aktualizuje się głównie dzięki kreacjom pochodzącym z krajowych hodowli.  Zdjęcie: PMHZ

Początek roku w Centralnym Ośrodku Badania Odmian Roślin Uprawnych upływa pod znakiem bardzo intensywnych prac. W ciągu ostatnich 10 dni obradowały 3 nowe komisje ds. rejestracji odmian. Dziś swoje pierwsze posiedzenie w kadencji na lata 2022-25 odbyli członkowie Komisji ds. Rejestracji Odmian Ziemniaka. Na początku z grona 10 ekspertów i specjalistów wyłoniono przewodniczącą w osobie prof. Agnieszki Kity z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Tylko z krajowych hodowli

Następnie Komisja przystąpiła do rozpatrywania wniosków o rejestrację nowych odmian ziemniaka. Po analizie zgromadzonej dokumentacji Komisja postanowiła pozytywnie zaopiniować wpis do krajowego rejestru trzech nowych, rodzimych odmian ziemniaka:

  • Karat (PMHZ w Strzekęcinie) – odmiana skrobiowa, średnio wczesna, o dużej zawartości skrobi;
  • Lenka (Hodowla Ziemniaka Zamarte) – odmiana jadalna, bardzo wczesna. Typ konsumpcyjny ogólnoużytkowy do lekko mączystego, o dobrym smaku. Zalecana do uprawy na bardzo wczesny zbiór;
  • Meluzyna (Hodowla Ziemniaka Zamarte) – odmiana jadalna, średnio wczesna. Typ konsumpcyjny ogólnoużytkowy do sałatkowego, o przeciętnym smaku.
© Materiał chroniony prawem autorskim. Zasady przedruków w regulaminie.