Jakie odmiany buraka kontraktuje Polski Cukier?

Polski holding spożywczy przedstawił plantatorom listę preferowanych odmian buraka cukrowego do uprawy w następnym sezonie. Prawie wszystkie są z krajowego rejestru.
Krajowa Grupa Spożywcza preferuje odmiany przebadane i zarejestrowane w Polsce. Zdjęcie: Panek

Krajowa Grupa Spożywa SA to obecnie największy państwowy producent żywności w Polsce. Skupia kilkanaście spółek Skarbu Państwa i Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, które do niedawna funkcjonowały osobno. Jedną z nich jest Polski Cukier. Plantatorzy związani umowami kontraktacyjnymi z fabrykami zarządzanymi przez ten holding mogą liczyć na atrakcyjne warunki skupu surowca. Co więcej, mogą już wybierać odmiany buraka cukrowego na następny sezon (tabela).

Odmiany z krajowego rejestru

Spośród 32 propozycji zdecydowana większość to odmiany tradycyjne, a 3 typu Conviso Smart (tolerancja na inhibitory z grupy ALS obecne w herbicydzie Conviso One). Odmiany pochodzą z 9 firm hodowlano-nasiennych, w tym z dwóch krajowych (KHBC i WHBC). Wszystkie odmiany odznaczają się deklarowaną przez hodowców tolerancją na rizomanię, a ponadto dla 11 podaje się tolerancję na mątwika burakowego, 24 na chwościka buraka oraz 4 na zgorzele.

© Materiał chroniony prawem autorskim. Zasady przedruków w regulaminie.