Fundusz na rozwój uprawy słonecznika

Słonecznik ma zostać włączony do grupy roślin oleistych, które są objęte Funduszem Promocji Roślin Oleistych. Resort rolnictwa przygotował projekt nowelizacji ustawy.
Za uprawą słonecznika przemawiają dość niskie koszty uprawy – tak uważają jej zwolennicy. Zdjęcie: Panek

Słonecznik ma zostać wprowadzony do grupy roślin oleistych, od wartości których naliczana jest wpłata na Fundusz Promocji Roślin Oleistych. Tak zakłada projekt nowelizacji ustawy, który został przygotowany przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Chodzi o projekt ustawy o zmianie ustawy o funduszach promocji produktów rolno-spożywczych, który wczoraj ukazał się w Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

Alternatywa dla rzepaku?

Nie do końca znane są powody, dla których uprawa słonecznika w ostatnich kilku latach zdobywa popularność. Jej zwolennicy twierdzą, że przemawiają za nią dość niskie koszty uprawy i funkcja rośliny alternatywnej dla rzepaku. Dlatego Ministerstwo uznało za zasadne wprowadzenie słonecznika do grupy roślin oleistych, od wartości których naliczana jest wpłata na Fundusz Promocji Roślin Oleistych – podano w wykazie.

Obecnie do naliczania wpłat na Fundusz Promocji Roślin Oleistych zobowiązany jest przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą w zakresie przetwórstwa rzepaku, soi, lnu i konopi oraz przetworów pochodzących z ich przetworzenia, a także produktów pszczelich. Projekt nowelizacji ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów w 1. kwartale 2023 r.

Pieniądze na popularyzację

Warto pamiętać, że celem uruchomionego w 2019 r. Funduszu Promocji Roślin Oleistych jest wspieranie działań informacyjnych, nt. jakości i zalet wybranych płodów rolnych. Wśród nich znajdują się już rośliny oleiste (rzepak, soja, len i konopie) i ich przetwory, a także miód i inne produkty pszczele.

Środki gromadzone przez wspomniane fundusze wykorzystywane są do promowania spożycia przetworów nasion oleistych lub produktów pszczelich. Finansuje się z nich także badania rynkowe dot. spożycia przetworów nasion oleistych lub produktów pszczelich oraz badania naukowe i prac rozwojowe, które mają się przyczynić do poprawy jakości roślin oleistych czy produktów pszczelich.

© Materiał chroniony prawem autorskim. Zasady przedruków w regulaminie.